Vozači su i dalje skeptični jer u Srbiji nema dovoljno punjača za električne automobile
Najavom da će se u Srbiji proizvoditi električni model Fijat Panda stigao je i poziv građanima da razmisle o prelasku na takav tip vozila. Argumenti za to su da je isplatljivije i ekološki čistije, ali čini se da su vozači i dalje skeptični, jer punjača nema dovoljno.
Da li je Srbija spremna za prelazak na električne automobile?
Sa punjenjem od ponoći do 8 ujutro Nebojša Margetić napuni bateriju na svom automobilu. Pošto to radi dok je struja jeftinija, to ga iznosi daleko manje od cene bilo kog konvencionalnog goriva.
„Cena punjenja u kućnoj režiji - jednostavno kapacitet baterije pomnožite sa cenom struje koju plaćate i dobijete koliko vas to košta. Košta me 180 dinara i mogu da pređem od 350-450 kilometara vožnje“, kaže Margetić za UNU.
Priznaje Margetić da nemaju svi dvorište i garažu, niti solarne ploče kao on, pa da im punjenje baterije može biti problem. Posebno jer benzinskih pumpi ima takoreći na svakom ćošku, dok brzih punjača za električna vozila ima oko 130 u Srbiji, uglavnom u većim gradovima i duž auto-puta.
„U Nemačkoj na jedan punjač, pričamo o brzim punjačima, dolazi 40 automobila. Kod nas na jedan punjač dolazi 20 automobila. Sad, možemo da kažemo da smo bolji od Nemaca, ali to bi bilo suviše pretenciozno. Naš problem nije mali broj punjača, već mali broj električnih automobila“, kaže Margetić.
Kako bude rastao broj električnih vozila biće i više punjača. Trenutno takvih automobila kod nas je oko 2.700, ali to je i dalje vrlo mali procenat.
„Priča o procentu električnih koji raste iz godine u godinu, ali je i dalje zanemarljiv“, ističe PR sajta Polovni automobili Petar Veličković.
Kragujevačka Panda, uz državne subvencije, mogla bi da košta oko 20.000 evra, što je, kaže Veličković, vrlo konkurentno benzincima i dizelašima.
Kada se još uzme u obzir koliko tokom godina vožnje potrošite na gorivo, a koliko biste na struju, električni automobil deluje kao još povoljnija opcija.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.