Jako je važno da povedemo računa o tome
Da li ste znali da temperatura u vašem automobilu može da skoči i za šest stepeni u roku od samo deset minuta? Stručnjaci kažu da bi to trebalo da imamo na umu, posebno ovih dana kada je napolju ponovo tropski toplo. Automobil se vrlo brzo zagreva, pa ako je dugo na suncu i u njemu ima zapaljivih stvari, ne treba da se iznenadimo ako eksplodira. Zato je jako važno da povedemo računa o tome šta u njemu ostavljamo.
U hladu nema mesta za sve automobile u Beogradu. Zato mnogi završe na suncu - po nekoliko sati ili čak ceo dan. A kada auto ostavimo pod vedrim i vrelim nebom, znamo li šta nikako u njemu ne smemo da zaboravimo?
Problem su sve stvari koje su lako zapaljive, opominju vatrogasci, jer na veoma visokim temperaturama mogu da ekspodiraju odnosno izazovu požar.
"Može nastati ako ostavimo upaljač, ako ostavimo dezodorans, jer se unutra povećava temperatura višestruko u odnosu na napolje, na spoljnu temperaturu. Naravno, mogućnost nastanka požara se povećava ako je auto direktno izložen suncu i ako je dezodorans ili upaljač i neko slično zapaljivo telo ili materija izložena direktno sunčevim zracima povećava mogućnost nastanka požara", kaže za UNU Aleksandar Krstić iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice MUP.
Okidači nisu samo upaljači i dezodoransi. Treba voditi računa i o stvarima koje stalno imamo kod sebe i bez njih ne izlazimo iz kuće.
Kada su napolju ekstremno visoke temperature, stručnjaci savetuju da treba da znate da kada izlazite iz auta i ostavljate ga na parkingu po nekoliko sati, da u njemu nikako ne smete da ostavite čak ni plastičnu flašicu sa vodom, zatim baterije, ali tu ne sme da se nađe ni mobilni telefon.
Požar u automobilu može da prouzrokuje veliku materijalnu štetu, kažu vatrogasci, jer se neverovatnom brzinom širi na susedna vozila, ali i na objekte u blizini.
"Takve dojave za nas vatrogasce spacione uglavnom su kasne jer na parkingu prosto niko ne obrati pažnju. Auto može da bude totalno zadimljen i da dođe do pucanja stakala, a to je vrlo vrlo kasno da mi možemo da reagujemo da spasimo taj automobil", dodaje Krstić.
Ponekad, poručuju stručnjaci, mogu da pomognu odškrinuti pozori, ali tada ostaje mogućnost da neko slučajno ili namerno u vozilo ubaci nešto zapaljivo. Zato je najbolji savet da uvek kada izlazimo iz automobila, ponesemo sve što u njemu može da eksplodira kada je duže na suncu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.