Uskoro ćemo ponovo moći da menjamo baterije u našim telefonima

'Ovim zakonom primoravamo proizvođače da odustanu od prakse 'kupi-koristi-baci'. Baterije će ponovo biti lakše zameniti, a nosiće i etikete i QR kodove sa informacijama o njihovom kapacitetu, performansama, izdržljivosti'

15.06.2023. 16:05
  • Podeli:
Instagramtelefon_devojka_Foto Pixabay-639c6b4ca3fe9.webp Foto: Pixabay

Evropski parlament ove nedelje je izglasao Izveštaj o baterijama i istrošenim baterijama. Novi zakon jača poziciju potrošača, a obavezuje proizvođače da dizajniraju baterije u uređajima na način da se mogu lako ukloniti ili zameniti.

Time je, između ostalog, stavljena tačka na praksu lepljenja baterije na uređaj, što je sprečavalo kupca da je zameni, zbog čega bi morao da kupi potpuno novi uređaj.

"U anketi koju sam sprovela, 94 odsto građana smatra da bi baterije u uređajima trebalo lakše zameniti, dok je 57 odsto njih primetilo da im se baterija smanjila nakon ažuriranja sistema. Ovim zakonom primoravamo proizvođače da odustanu od prakse "kupi-koristi-baci", uz veću izdržljivost baterije i bolje informisane potrošače. Baterije će ponovo biti lakše skidati ili zameniti, a nosiće i etikete i QR kodove sa informacijama o njihovom kapacitetu, performansama, izdržljivosti itd.", objašnjava hrvatska poslanica u EP Biljana Borzan.

Uvođenjem digitalnog pasoša za baterije zaokružiće se proces od proizvodnje do reciklaže baterija, a elektronski snimač u uređaju sadržaće sve informacije o životnom veku baterije, prenosi Poslovni.hr.

"Pasoš za bateriju će biti dostupan putem QR kodova, a na taj način će potrošači moći da vide kakve su baterije ugrađene, kako se proizvode, kako se mogu popraviti, da li se mogu zameniti samo u celini", kaže Borzan.

Pored toga, velike kompanije će morati da sprovedu dubinsku analizu kako bi se suočile sa društvenim i ekološkim rizicima nabavke, prerade i trgovine sirovinama, a minimalni nivoi obnovljenog kobalta, olova, litijuma i nikla će morati da se ponovo koriste u novim baterijama. Minimalni cilj prikupljanja prenosivih baterija do 2030. godine je 73 odsto.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()