Gugl lansirao četbot "Bard": Već postoje liste čekanja, ali nisu svi oduševljeni

Bard je napravio nekoliko grešaka prilikom predstavljanja

22.03.2023. 11:51
  • Podeli:
gugl google reuters-641adda4eb2fc.webp Foto: Reuters

Guglov četebot "Bard" danas je na velika vrata ušao u internet svet istovremeno poslavši korisnicima poziv. Cilj je da što pre dobije povratne informacije, a Gugl se nada da će prestići Majkrosoft u trci ove trenutno najbrže rastuće tehnologije u svetu.

Veštačka inteligencija i pametni odgovori

Bard će prvo biti dostupan u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, a korisnici mogu da se prijave na listu čekanja za pristup četbotu na engleskom jeziku, programu koji je ranije bio dostupan samo odabranim stručnim licima, prenosi „Rojters“.

Kao i njegovi slični "srodnici", i Bard može da odgovori na upit o opštim informacijama ali istovremeno i da ponudi pomalo bizarne i duhovite savete poput onog kada je na pitanje "kako podstaći dete da se više bavi kuglanjem" odgovorio - "odvedite ga u kuglanu".

Četbot generiše po tri odgovora na svaki upit, ali su varijacije u njihovom sadržaju minimalne, dok se ispod svakog odgovora nalazi dugme koje korisnika može odvesti direktno na Gugl pretragu.

Na pitanje da li iza Bardovog uvođenja stoji pritisak konkurencije, Džek Kravčik, viši direktor Gugla, rekao je da se kompanija prvenstveno fokusira na korisnike, a zatim konkurenciju.

„Interni i eksterni testeri su tu da bi pojačali Bardovu produktivnost, ubrzali ideje i podstakli njihovu radoznalost“, dodaje.

U demonstraciji sajta bard.google.com Rojtersu, Kravčik je pokazao kako program proizvodi pasuse teksta odjednom, za razliku od ChatGPTa koji to radi po sistemu reč po reč.

Bard je takođe uključio funkciju koja prikazuje tri različite verzije ili „nacrte“ bilo kog datog odgovora između kojih korisnici mogu da se prebacuju, i prikazao je dugme na kome se navodi „Proguglaj“, ako korisnik želi veb rezultate za upit.

Upitna tačnost odgovora

Međutim, tačnost odgovora je i dalje upitna.

Prošlog meseca, promotivni video za Barda pokazao je da program netačno odgovorio na pitanje, zbog čega je izbrisano 120 milijardi dolara tržišne vrednosti Alfabeta, kompanije u čijem je vlasništvu Gugl.

Bard je takođe napravio nekoliko grešaka tokom demonstracije Rojtersu i omašio odgovor na pitanje iz biologije koje se tiče paprati.

Prošlogodišnje objavljivanje ChatGPTa, napravilo je pometnju u tehnološkom sektoru i želju da se veštačka inteligencija stavi u ruke što više korisnika, sa ciljem da se preoblikuje način na koji ljudi pretražuju internet i rade.

Samo prošle nedelje, Gugl i Majkrosoft su objavili niz najava o veštačkoj inteligenciji, u razmaku od dva dana. Kompanije integrišu tehnologiju u svoje programe za obradu teksta i druge softvere za poslovnu saradnju, kao i alate vezane za marketing za veb programere kako bi izgradili sopstvene aplikacije zasnovane na veštačkoj inteligenciji.

„Poznajemo ograničenja tehnologije i zato želimo da budemo veoma promišljeni u tempu kojim ovo uvodimo“, rekao je on.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()