Kakav je digitalni kvalitet života u Srbiji?

U odnosu na prošlu godinu, Srbija je prilično napredovala na polju dostupnosti interneta, za 15, i kvaliteta signala, za 14 mesta

28.09.2022. 15:22
  • Podeli:
Internet_brzina_optički kablovi_Foto Pixabay-1664371085694.webp Foto: Pixabay

Globalano istraživanje sprovedeno u 117 zemalja, koje je za temu imalo kvalitet digitalnog života njihovih stanovnika, svrstalo je Srbiju među prvih 50 država. Ipak, naša zemlja je doživela pad za dva mesta u odnosu na prošlu godine.

U studiji kompanije Surfshark, Srbija je zauzela 48. mesto po kvalitetu digitalnog života u 2022. godini.

Za ovog istraživanja kompanija, koja se bavi pružanjem internet usluga i sajber bezbednošću, osmislila je indeks digitalnog kvaliteta života (engl. Digital Quality Life Index – DQL indeks).

Zemlje se prema ovom indeksu rangiraju na osnovu pet različitih kritrijuma: 

  • dostupnosti interneta, 
  • kvalitetu internet veze / signala, 
  • elektronskoj infrastrukturi, 
  • elektronskoj upravi
  • sajber bezbednosti.

Gledano pojedinačno, prema ovim kriterijumima, Srbija je prilično napredovala na polju dostupnosti interneta, gde je zauzela 41. mesto. To predstavlja skok od 15 mesta u odnosu na 2021. godinu.

Takođe, veliki napredak od 14 mesta ostvaren je i u kvalitet internet signala, pa je Srbija prema tom kriterijumu zauzela 50. mesto.

Kada prema DQL indeksu Srbiju uporedimo sa ostalim zemljama regiona, iza nje su rangirane: Severna Makedonija (60), Albanija (64), Crna Gora (75), Bosna i Hercegovina (80).

Ispred nas su Mađarska, koja se našla na 27. mestu, zatim Bugarska na 30. i Hrvatska koja zauzima 31. poziciju, Rumunija je 34, dok Grčka zauzima 39. mesto na listi.

Na globalnom nivou, najbolji kvalitet digitalnog života imaju stanovnici Izraela, koji je sa čelne pozicije na drugo mesto potisnuo Dansku. Top 5 upotpunjavaju Nemačka na trećem, Francuska na četvrom i Švedska na petom mestu liste.

U ukupnom skoru, sedam od prvih 10 pozicija na listi država sa najboljim DQL indeksom zauzimaju evropske zemlje, dok se na dnu nalaze predstavnici afričkog kontinenta Kongo, Jemen, Etiopija, Mozambik i Kamerun.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()