Li-Fi, nova tehnologija koja koristi svetlost za prenos podataka, obećava brzine do 100 puta veće od Wi-Fi-ja
Na pomolu je nova i jedinstvena Li-Fi tehnologija koja ima potencijal da promeni način na koji se povezujemo na internet, uz različite prednosti u odnosu na tradicionalni Wi-Fi.
Light Fidelity, poznata i kao Li-Fi, koristi svetlost za prenos podataka, za razliku od Wi-Fi-a, koji koristi radio talase, što obećava brzine koje su oko 100 puta brže od Wi-Fi-a.
Ideja o Li-Fi postoji od ranih 2000-ih godina kada je nemački fizičar Harald Haas, zajedno sa svojim timom krenuo u istraživanje ove tehnologije otkrivajući da se svetlost može koristiti za dvosmerni prenos podataka. Nije prošlo mnogo vremena pre nego što je 2008. godine francuska kompanija Oldecomm, jedan od globalnih lidera u ovoj tehnologiji, počela da sprovodi eksperimente na Li-Fi-u. Prošlog meseca, Evropa je lansirala raketu Ariane 6 u svemir, izvodeći četiri eksperimenta, od kojih je jedan bio usmeren ka testiranju Li-Fi tehnologije.
Li-Fi funkcioniše kao sistem komunikacije putem vidljive svetlosti; u svojoj osnovi, podaci se prenose iz LED sijalica. Ove sijalice emituju pulseve svetlosti koji prenose informacije slično Morzeovoj azbuci. Naravno, ovaj proces nije vidljiv golim okom. Međutim, ključna prednost su kompatibilni uređaji koji mogu brzo sintetizovati ove informacije.
Wi-Fi, poznat i kao wireless fidelity, prvi put se pojavio 1996. godine. U poslednjih nekoliko godina, razvoj tehnologija poput Wi-Fi 6 i 6E, kao i uvođenje Wi-Fi 7 početkom ove godine, transformisali su način na koji ostajemo povezani.
Sa Li-Fi-jem, podaci se prenose bržim tempom u poređenju sa Wi-Fi-jem, što rezultira velikim brzinama. Međutim, brzina nije jedini važan faktor u bežičnoj vezi.
LiFi Group, pionir u komercijalizaciji Li-Fi tehnologije i njenih proizvoda u digitalnom prostoru, istakao je i druge važne prednosti, kao što je povećana sigurnost.
„Sigurnost je još jedna ključna prednost Li-Fi-ja jer su signali ograničeni na prostor osvetljen izvorom svetlosti i ne mogu prodrijeti kroz zidove. Rizik od neovlašćenog pristupa je znatno smanjen,“ kaže portparol LiFi Group-a za CNET.
Vraćajući se na temu brzina, Li-Fi bi teoretski mogao dostići brzine do 224.000 megabita u sekundi i mogao bi biti posebno koristan za pametne gradove, virtuelnu realnost, 4K streaming pa čak i online igre, gde je niža latencija ključna. Pored toga, pošto Li-Fi ne koristi radio frekvencije kao Wi-Fi, vaša veza će biti oslobođena elektromagnetnih smetnji. Li-Fi bi takođe mogao biti sigurnija opcija za vaš dom jer proizvodi manje zračenja.
Vredi napomenuti da je ova tehnologija još uvek u početnoj fazi, tako da nećemo videti njen pravi uticaj dok se potpuno ne implementira u digitalni svet.
Prednosti:
Nedostaci:
Trenutno, Li-Fi je još uvek u fazi istraživanja u SAD-u i drugim delovima sveta, a predviđa se da će biti dostupan na tržištu u narednih nekoliko godina. Oldecomm predviđa da će Li-Fi biti dostupan između 2024. i 2029. godine. Međutim, implementacija ove tehnologije zavisiće isključivo od investicija kompanija, piše CNET.
„Vodimo razgovore sa brojnim vodećim kompanijama, ne samo unutar Li-Fi i bežičnih komunikacija, već i u industrijama kao što su potrošačka elektronika, automobilska industrija, telekomunikacije, logistika i druge,“ kaže portparol LiFi Group-a. „Rastuća potražnja za inovativnim rešenjima za povezivanje, posebno u okruženjima gde tradicionalne bežične tehnologije imaju ograničenja, verovatno će podstaći više kompanija da istražuju i investiraju u Li-Fi u bliskoj budućnosti“, prenosi Benchmark.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.