Na dark-vebu trguju ljudima i ljudskim organima

Zastrašujući svet interneta kakvog ne poznajemo

07.10.2024. 16:44
  • Podeli:
darkweb shutterstock-668ff33fa5135.webp Foto: Shutterstock

Trgovina ljudima putem interneta je rastuća pretnja koja prevazilazi državne granice, a složenost identifikacije onih koji se time bave predstavlja značajne izazove za policiju. Između 17. i 20. septembra u Apeldornu, u Holandiji, 76 stručnjaka iz 27 zemalja, među kojima je bila i Srbija, udružilo je snage kako bi nadgledali, otkrili i istražili tragove o aktivnostima trgovine ljudima koje omogućava internet, saopštio je danas Evropol.

Ova policijska asocijacija i njegovi partneri koriste međunarodnu saradnju i tehnološku ekspertizu da bi se suprotstavili ovim pretnjama, radeći na zaštiti ranjivih pojedinaca i razbijanju kriminalnih mreža. Ova zajednička akcija imala je za cilj da identifikuje ključne indikatore trgovine ljudima na onlajn platformama, istraži kako trgovci ljudima mogu zloupotrebiti legalne poslovne strukture i unapredi nove krivične istrage.

Stručnjaci su takođe učestvovali u radionicama i obukama koji su se bavile izazovima kao što su kriminalna upotreba društvenih mreža za trgovinu organima, upotreba kriptovaluta i kripto obrazaca, identifikacija trgovine ljudima na platformama za igre i drugim tehničkim aspektima onlajn istraga.

Neki od rezultata ovih akcija su: 252 provere platformi, osoba, korisničkih imena, lokacija i brojeva telefona. Provereno je i 40 onlajn platformi koje se koriste za seksualnu i radnu eksploataciju i trgovinu organima. Identifikovano je 16 osumnjičenih trgovaca ljudima i 60 potencijalnih žrtava trgovine ljudima

Istražitelji su se fokusirali na prikupljanje znanja o tome kako kriminalci koriste onlajn oglase za regrutovanje žrtava i organizovanje transporta i smeštaja. Identifikovane su i stranice na dark-vebu, gde stotine trgovaca ljudima nude niz usluga koje uključuju i muške i ženske žrtve svih uzrasta. Cene variraju od 800 do 2.000 dolara po satu, u zavisnosti od starosti i „veština“ žrtava. Stalni „kućni“ dečak ili devojčica se prodaju za između 20.000  i 60.000 američkih dolara na istoj veb stranici.

Istražitelji su takođe imali za cilj da identifikuju platforme koje mogu olakšati trgovinu ljudima i eksploataciju na bazi zločina kao usluge. Njihova onlajn istraga pokrivala je potencijalnu trgovinu i eksploataciju ukrajinskih žrtava, kao i korišćenje manje poznatih platformi društvenih medija za olakšavanje trgovine ljudima.

Stručnjaci su identifikovali novi fenomen – elektronsko podvođenje. Otkrivene su dve platforme koje nude ''kurseve o životnom stilu'' i obuku za muškarce koji žele da postanu menadžeri 'OnliFans', u suštini ih upućujući kako da postanu makroi na internetu i eksploatišu žene, prenosi Politika.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()