Ne želite više da koristite Chrome: Ova tri internet pregledača mogla bi da budu sjajno rešenje

Tri manje poznata pregledača

13.03.2024. 10:40
  • Podeli:
gugl hrom, google chrome, 2022 - profimedia-659953cfa1c0a.webp Foto: Profimedia

Google Chrome je najpopularniji pregledač na svetu, ali to ne znači da nema svojih mana - kritike koje su mu upućene najčešće se odnose na bezbednost korisnika.

Ukoliko biste hteli da isprobate neki novi internet pregledač, evo tri predloga sa kojima biste možda hteli da okušate sreću - za svaki je navedeno po čemu se razlikuje od onih glavnih (Firefox, Chrome, Edge itd).

Ghostery Private Browser

Možda ste čuli za Ghostery ekstenziju koja blokira internet-praćenje. Međutim, da li ste znali da postoji i Ghostery browser? Prema ovoj kompaniji, odbija zahteve za praćenje čim se neki sajt otvori, što bi značajno trebalo da ubrza proces učitavanja.

Proces instalacije je napravljen tako da možete odmah da se odlučite i za odbijanje pop-up prozora koji vas pitaju da li želite da prihvatite "kolačiće", a zanimljivo je da je ovaj pregledač baziran na Firefoxu, pa dizajnom i liči na njega. I da, Ghostery ima i svoj Search engine, koji je već ubačen u sam pregledač.

Mullvad Browser

Mullvad je švedski VPN provajder koji je prošle godine predstavio svoj pregledač. Prema rečima kompanije, sarađivali su sa Torom tokom razvoja, a rezultat je pregledač baziran na Firefoxu koji koristi Mullvad VPN umesto Tora.

Najveća razlika u odnosu na Firefox jeste to što je Mullvad unapred podešen da bude u "private" režimu, što znači da se kolačići i drugi podaci automatski uklanjaju kad ga zatvorite. Postoji i posebna opcija "New Identity" koja instant zatvara sve i restartuje ceo program.

LibreWolf Browser

Još jedan pregledač baziran na "lisici", optimizovan za zaštitu podataka, ali nudi još nekoliko jezika pored engleskog. Unapred je instaliran Ublock Origin, pretraga koristi DuckDuckGo, a zaštita od praćenja je podešena na najviši nivo.

Funkcija po imenu "Resist Fingerprinting" (RSP) je tu da korisnici ne bi mogli da budu slučajno identifikovani putem softvera ili hardvera, a još nema Safe Browsing funkcije sa Firefoxa, prenosi B92.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()