Gigantske kompanije će morati da plate svoj deo
Evropski telekomunikacioni operateri će izgleda izvojevati pobedu u deset godina dugoj bici sa tehnološkim gigantima oko plaćanja troškova održavanja infrastrukture interneta zahvaljujući, pre svega, blagonaklonom stavu zakonodavne vlasti EU i naporima članica bloka.
Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia i drugi veliki operateri ističu da se radi o pravednoj raspodeli troškova, posebno ako se obrati pažnja na činjenicu da šest najvećih kreatora sadržaja na internetu čine preko pola protoka podataka na internetu.
Sa druge strane, Alfabetov Gugl, Netfliks, Meta, Amazon i drugi giganti odbacuju ovu ideju. Neki kritikuju ove napore, kao pokušaj uvođenja poreza na protok interneta, dok je jedna među njima čin okarakterisala kao prebacivanje novca iz jedne industrije u džepove „stare garde“.
Bitka da se Big Tech pokrije troškove mreže besnila je od Južne Koreje do Sjedinjenih Država.
Četiri izvora upoznata sa diskusijama kažu da veruju da će blok od 27 zemalja, koji je poslednjih godina uspešno doneo značajna pravila o privatnosti i drugim ograničenjima moći američkih tehnoloških giganata, imati novu šansu da postavi globalni standard u pogledu troškova mreže .
„Situacija koja je bila nepravedna pre 10 godina danas je jednostavno neodrživa“, rekao je jedan od najviših direktora jedne telekom kompanije.
„Ne možemo da vidimo nikakve dokaze o neuspehu u poslovnom modelu telekomunikacija... na način koji bi opravdao traženje subvencije od drugih sektora“, rekao je izvor iz velike tehnološke kompanije dodavši da je to " iznuda, a ne ekonomija".
Zakonodavstvo EU koje obezbeđuje sredstva za nadoknadu troškova moglo bi da dovede do 3 milijarde evra godišnje neočekivane dobiti za telekomunikacionu industriju, prema Barclaisu.
Tijeri Breton, ministar industrije EU moraće da ubrza svoj tempo da bi se zakon usvojio pre isteka njegovog mandata 2024. godine.
Komisija radi na tome da svi akteri uključeni u tokove podataka doprinesu finansiranju infrastrukture povezivanja, a da pritom ne potkopaju koncept otvorenog interneta, navode ovi izvori upoznati sa materijom.
Gugl je oštro kritikovao ono što kaže da je princip „pošiljalac plaća“.
Takav potez bi poremetio mrežnu neutralnost bloka ili otvoren pristup internetu i naštetio potrošačima, rekao je Met Britin, predsednik Gugla za EMEA, na konferenciji ranije ove nedelje.
Telekom operateri su odbacili takvu vrstu zabrinutosti. Rukovodioci telekomunikacionih kompanija koje je intervjuisao Rojters rekli su da ne postoji plan za blokiranje saobraćaja i da je cilj jednostavno osigurati da najveći igrači doprinesu rastućim troškovima mreže.
Bilo koje plaćanje telekom operaterima moglo bi da bude ograničeno samo na velike dobavljače sadržaja koji prelaze postavljeni prag, prema tri izvora upoznata sa ovim pitanjem. Male kompanije ne bi morale ništa da plaća, dodaju.
Neki provajderi žele da pregovaraju sa tehnološkim kompanijama o poslovima specifičnim za tržište, umesto da sklapaju potpuni dogovor, rekli su izvori.
Tehnološke kompanije ukazuju na milijarde dolara koje su uložile u izgradnju keš memorija, centara podataka i podmorskih kablova i tehnologije za efikasnije isporuku sadržaja.
„Mi upravljamo sa više od 700 lokacija za keširanje u Evropi, tako da kada potrošači koriste svoju internet vezu za gledanje Netflika, sadržaj ne putuje na velike udaljenosti“, rekao je portparol Netfliksa.
Da bi ispunile ciljeve EU da imaju 5G svuda i gigabitne kućne veze do 2030. godine, telekom kompanije bi morale da ulože stotine milijardi evra dok nose veliki teret duga.
Dojče Telekom ima preko 100 milijardi evra duga, dok Telefonica duguje preko 40 milijardi evra.
Dva izvora su rekla da će svaki novi zakon EU verovatno imati ograničenja kako bi se osiguralo da novac ide u mrežu, a ne da se otplate dug.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.