Rezultate njihove pretrage nećete pronaći putem Googlea, jer skoro svi sajtovi kriju svoj identitet...
Internet je ogroman prostor i na njemu se može pronaći svašta. Među gomilom poznatih sajtova, kao što su Google, Facebook, TikTok, Netflix ili Amazon, na internetu postoje i neke mnogo dublje i mračnije lokacije.
Ti "sumnjivi ćoškovi interneta" kao što su – Dark Web i Deep Web, čije rezultate pretrage nećete pronaći uobičajnom pretragom putem Googlea. Šta se uopšte može pronaći na tim "tamnim vilajetima" interneta?
Dark Web ili Dark Net je termin koji se koristi specifičnu kolekciju veb sajtova koji se nalaze na enkriptovanoj mreži. Oni ne mogu da se pronađu upotrebom tradicionalnih pretraživača interneta. Skoro svi sajtovi na Dark Webu kriju svoj identitet koristeći alat za enkripciju – Tor brauzer, piše PC Advisor.
Za Tor ste verovatno već čuli, jer omogućava skrivanje korisnikove aktivnosti i identiteta na vebu. Tor možete da se koristi kako bi se zavarao trago o lokaciji (kao da se nalazite u nekoj drugoj državi) i slično je upotrebi VPN servisa.
Da biste posetili sajt na Dark Webu koji koristi Tor enkripciju, i vi morate da koristite koristi Tor. Kao što korisničke IP adrese prolaze kroz nekoliko slojeva enkripcije tako da izgleda kao da je to neka druga IP adresa na Tor mreži, isto se dešava i sa takvim sajtovima – zavaravaju se fizičke lokacije kako posetilaca tako i onih koji stoje iza sajtova na Tor mreži, prenosi b92.
Sajtove na Dark Webu može da poseti bilo ko, ali je izuzetno teško otkriti ko stoji iza tih sajtova.
Međutim, postoje i legitimni načini korišćenja Dark Web-a. Ljudi koji žive u zatvorenim, totalitarnim društvima mogu da koriste Dark Web za komunikaciju sa spoljašnjim svetom.
S druge strane, uz Dark Web postoji i Deep Web. Iako se svi ovi termini uglavnom naizmenično koriste, ne podrazumevaju baš identičnu stvar. Deep Web se odnosi na veb stranice koje internet pretraživači ne mogu da pronađu. Zato, Deep Web uključuje Dark Web, ali takođe uključuje sve korisničke baze podataka, vebmejl stranice, veb forume koji zahtevaju registraciju i stranice koje zahtevaju od korisnika da plate za pretplatu na sajtu.
Za svaku stranicu javno dostupnu na nekom veb sajtu , postoji još jedna na Deep Webu. Svaki sistem za upravljanje sadržajem, na kojem se kucaju tekstovi, je na Deep Webu. To je, dakle, još jedna stranica za svaku stranicu koja je objavljena na sajtu. Sve ono što je na intranetu, što zahteva lozinku i sakriveno je od internet pretraživača nalazi se na Deep Webu.
Ova kala je razlog zašto novine i medijske kuće zastrašuju javnost pričama o tome kako "90 odsto celokupnog interneta" obuhvata Dark Web. Oni naizmenično koriste pojmove generalno nepouzdanog Dark Weba i mnogo većeg i generalno mnogo benignijeg Deep Weba. Na taj način se ne pravi razlika između čina namernog prikrivanja stvari i onog kod koga je zaista neophodno čuvanje stranica van domena internet pretraživača iz bezbednosnih razloga ili razloga vezanih za korisničko iskustvo.
Postoji i Dark Internet, a ovaj termin se ponekad koristi da opiše još neke druge mreže, baze podataka ili veb sajtove kojima ne može da se pristupi putem interneta. Dark Internet je, u suštini, jedno dosadno mesto gde naučnici skladište svoje neobrađene podatke za istraživanja.
Proces pristupanja Dark Webu nije težek. Korisniku je potrebno samo da instalira i koristi Tor i neke dodatne alate. Kada je Tor spreman, otvoriće se pretraživač, a kada želite da prekinete vezu sa mrežom potrebno je da ga samo zatvorite.
Jednom kada uđete u Dark Web, moći ćete da pristupite baš onim sajtovima o kojima pišu tabloidi i drugi mediji. To znači da ćete gotovo jednim klikom biti udaljeni od sajtova koji prodaju drogu, oružje, različite akreditive za pretplatničke servise, lažni ili oprani novac i naravno softver za hakovanje.
Kao što smo pomenuli, Dark Web, iako ga u velikoj meri koriste kriminalci, nije ilegalan. Koriste ga mnoge obaveštajne agencije ili organi za sprovođenje zakona, a od koristi je i u totalitarnim društvima kao sredstvo komunikacije sa ostatkom sveta.
Sajtovi na Dark Webu mogu da padnu ili se sruše s vremena na vreme zbog svoje mračne prirode. Najbolja zaštita je da se Dark Web ili Dark Net uopšte ne koristi.
Ovaj članak je zato tu, kako bi čitaoce obavestio o postojanju ovih skrivenih i mračnih delova interneta, a nikako da ih ohrabri za bilo kakve ilegalne aktivnosti na internetu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.