Izvršni direktor TikToka otkrio da li aplikacija šalje podatke kineskoj vladi

Izvršni direktor TikToka danas se obraća američkom Kongresu

22.03.2023. 10:19
  • Podeli:
TikTok_aplikacija_Kina_Foto Unsplash-6408f105773e7.webp Foto: Unsplash

Šou Ciu Čev, izvršni direktor TikTok, u svom obraćanju američkom Kongresu o poplarnoj aplikaciji u kineskom vlasništvu, rekavši da ova kompanija nikada nije delila podatke 150 miliona korisnika, koliko ih ima u Americi, sa kineskom vladom.

'Nismo primili zahtev'

„TikTok nikada nije podelio, niti primio zahtev za deljenje podataka o američkim korisnicima sa kineskom vladom, niti bi ispunio takav zahtev da je ikada podnet“, naglasio je Šou u pisanoj izjavi upućenoj pred Odborom Predstavničkog doma za energetiku i trgovinu prenosi Rojters.

Pojašnjavajući vlasničke delove kompanije, Šou je dodao da kompanija "Bajt Dens" koja je vlasnik aplikacije, nije u vlasnišstvu niti pod kontrolom vlade u Pekingu. Prema njegovim navodima,  60 odsto Bajt Densa je u vlasništvu najpoznatijih investicionih fondova Sekvoja Kapital, Blekrok, DŽeneral Atlantik, oko 20 odsto poseduju osnivači kompanije, dok je 20 pod kontrolom njenih zaposlenih „uključujući hiljade Amerikanaca“.

„Zabrane su prikladne samo kada nema alternative. Ali mi imamo alternativu", poručio je Šou američkom Kongresu.

Njegovo svedočenje dolazi nakon niza pristisaka od strane Bajdenove administracije na kompaniju, koja zahteva da kineski vlasnici TikToka odustanu od svog udela u kompaniji ili će se u protivnom suočiti sa zabranom u SAD-u. Takođe, neki od kongresmena zahtevaju da se aplikacija zabrani jer navodno služi za prenos poverljivih podataka korisnika vladi u Pekingu.

Kongresmeni traže zabranu

TikTok je saopštio da je potrošio više od 1,5 milijardi dolara na ono što naziva temeljnim naporima za bezbednost podataka pod nazivom „Projekat Teksas“ i pokušao je da ubedi kongresmene i Bajdenovu administraciju da podrže plan.

Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), uticajno telo za nacionalnu bezbednost, jednoglasno je preporučio 2020. da se Bajt Dens odrekne vlasništava TikToka.

Pod pritiskom tadašnjeg predsednika Donalda Trampa, kompanija je krajem 2020. godine neuspešno pokušala da finalizuje dogovor sa Volmartom i Oraklom o prebacivanju američke imovine TikToka u novi entitet, a tadašnji pokušaj administracije SAD da zabrani aplikaciju je bio nuspešan pred sudom.

TikTok je u ponedeljak saopštio da više od  150 miliona ljudi u SAD koristi TikTok na mesečnom nivou, što je povećanje u odnosu na  2020. kada je 100 miliona Amerikanaca koristilo aplikaciju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()