QR kodovi postali su popularan način otvaranja web stranica i plaćanja proizvoda i usluga ali nisu svi sigurni.
Sajber kriminalci mogu koristiti QR kodove za krađu ličnih i bankovnih podataka.
Kodovi za brzi odgovor (eng. quick response) ili “QR” kodovi su poput bar kodova. Kada ih skeniramo kamerom mobilnog telefona, pojavljuje se poveznica na informacije koje poseduju, piše santander.com.
U današnjem digitalnom svetu, QR kodovi se koriste za pregledavanje jelovnika restorana, za povezivanje na javni Wi-Fi, za plaćanje parkinga i za preusmeravanje korisnika na web stranicu.
Za sajber kriminalce, QR kod stvara priliku da ukradu identitet ljudi ili hakuju njihove bankovne račune i pobegnu s njihovim novcem.
QRshing je oblik krađe identiteta. Koristi QR kodove za slanje korisnika na lažnu web stranicu koja širi zlonamerni softver ili izvlači poverljive informacije.
Sajber kriminalci koji se predstavljaju kao prave firme šalju “mamac” e-poštu s QR kodom i traže od korisnika da ga skeniraju. Zatim pokušavaju da dobiju informacije ili šire datoteke zaražene virusima.
Još jedna uobičajena prevara je lažni QR kod zalepljen na originalni, kao u restoranima i uličnim reklamama. Lažni QR kodovi mogu se pronaći čak i na parkirnim automatima, povezujući na verodostojnu, ali lažnu stranicu za plaćanje kako bi se ukrao novac ili podaci o kreditnoj kartici.
Prevare koje koriste obrnute QR kodove takođe dobijaju na popularnosti. Prevaranti prvo kreiraju zlonamerni kod, a zatim ga koriste kao pretpostavljeni način plaćanja. Ali kod radi upravo suprotno: traži novac od onoga ko ga je skenirao. Umesto da plati trgovcu za artikal ili uslugu, zlonamerni QR kod tera trgovca da plati prevarantu. Ova vrsta prevare takođe se koristi za krađu ličnih podataka i bankovnih podataka.
Pre skeniranja QR koda, u restoranu ili nekom drugom javnom prostoru, proverite da nije neovlašćeno menjan ili da nema nalepnice na originalnom kodu.
Instalacija antivirusnog softvera za proveru izvornih QR kodova koji ne sadrže zlonamerne veze pomoći će vam da izbegnete preuzimanje virusa ili drugog zlonamernog softvera na vaš mobilni telefon.
Još jednom proverite pregled veze QR koda. Kada skenirate QR kod, trebalo bi se pojaviti pregled URL-a. Proverite je li adresa web stranice legitimna. Potražite simbol bravice i adresu koja počinje s “https://”. Samo su takvi URL-ovi sigurni.
Dvaput razmislite traži li aplikacija ili web-mesto na koje ste usmereni da navedete lične podatke. Ako jeste, proverite da li je autentičan.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.