Klinci sa Tajvana napravili najpopularniju aplikaciju za praćenje zemljotresa

Radoznali tajvanski studenti su napravili mobilnu aplikaciju za praćenje zemljotresa koja je postala popularna nakon što je više od 1.300 potresa pogodilo ostrvo tokom poslednjih mesec dana

Autor: Srđan Ristić
05.05.2024. 20:05
  • Podeli:

Lin Ruei i Kuo Čen pokrenuli su 2022. mobilnu "Platformu za prevenciju od katastrofa", koja je do nedavno imala oko 3.000 korisnika, a sada je broj dostigao skoro 370 hiljada.

"Druge aplikacije za upozorenje o zemljotresima kao i naša dobijaju podatke od Centralne meteorološke uprave. Prednost naše je što mi imamo sopstvene seizmičke senzore. Zbog tih senzora mi smo u mogućnosti da obezbedimo ranije upozorenje o zemljotresu u poređenju sa državnom upravom", kaže Lin Ruei, sedmnaestogodišnji koosnivač aplikacije.

Istočnu obalu Tajvana je 3. aprila pogodio zemljotres jačine 7.2 Rihtera, u kojem je poginulo 17 ljudi. Česti naknadni potresi uključujući više od 200 potresa u 24 sata, koji su počeli pre dve nedelje, uznemirili su mnoge.

Iako vlada ima automatizovani sistem za upozorenje na zemljotres, koji se šalje u obliku tekstualne poruke praćene glasnim zvukom upozorenja koji treba da se oglasi nekoliko sekundi pre početka potresa, on nekad može da zakaže. Tako na primer, u glavnom gradu Tajpeju, nije poslato obaveštenje za zemljotres trećeg aprila, što je izazvalo kritike sistema. Zbog sve veće potrebe za pravovremenom informacijom o predstojećim zemljotresima, aplikacije su sve popularnije.

"Problematično je postati popularan preko noći, jer nemamo iskustva da se nosimo sa tako velikim brojem korisnika. Bili smo mala grupa koja je radila jednostavne stvari. Sada moramo da ulažemo u skuplje platforme, jer naš server kod kuće nije dovoljno dobar. U jednom trenutku sam zamalo odustao, ali kada pomislim na to koliko je korisnika koji se oslanjaju na nas, znam da moramo da budemo odgovorni", dodaje Kuo Čen Ju, dvadesetogodišnji koosnivač aplikacije.

Mnoge ljude privlače nove aplikacije, u kojima se automatski uključuje lampa na mobilnom telefonu, pre nego što počne podrhtavanje, tajmer za odbrojavanje ili upozorenje i za manje potrese, za koja vlada ne šalje upozorenja.

"Upozorenje koje dolazi nekoliko sekundi ranije je dovoljno samo da se otrči do vrata, ali barem ćemo znati da je opasnost blizu . Bez obzira koliko pre potresa dobijemo upozorenje, dovoljno je da budemo dobro pripremljeni", smatra Yi An-Tai, penzioner

Neki smatraju da su česti potresi deo svakodnevnog života i da aplikacije za rano upozorenje nisu neophodne. Ipak dodaju, da ako se pokaže da su tako bezbedniji da će razmotriti i pomoć preko pametnog telefona.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()