Mask pod istragom američkih vlasti zbog 'čipova za mozak' i mrtvih životinja

Kompanija za proizvodnju moždanih čipova Neuralink sprovodila je intenzivne ​testove tih implantata na 86 svinja i dva majmuna, što je prouzrokovalo 'nepotrebnu patnju i smrt'

Autor: Web UNA Srbija
07.12.2022. 11:52
  • Podeli:
elon-musk-reuters-4--1665211088012.webp Foto: Reuters

Kompanija Neuralink, u vlasništvu najbogatijeg čoveka na svetu Ilona Maska, specijalizovana za moždane implantate, suočava se sa federalnom istragom zbog navodnog "kršenja dobrobiti životinja" tokom testiranja proizvoda, javio je Reuters, samo nekoliko dana nakon što je milijarder najavio novi rok za klinička ispitivanja čipova na ljudima.

Glavni inspektor Ministarstva poljoprivrede SAD (USDA) istragu je pokrenuo "poslednjih meseci", nakon što su savezni tužioci saopštili da bi postupci Neuralinka mogli da predstavljaju prekršaj Zakona o dobrobiti životinja, navodi se u vladinim dokumentima i tvrdnjama izvora upućenih u istragu.

Zakon o dobrobiti životinja reguliše postupanje sa određenim vrstama životinja koje se koriste u istraživanju i komercijalnom testiranju proizvoda, zabranjujući nehumane postupke koji uzrokuju nepotrebnu patnju ili smrt.

Nerealni zahtevi

Prema izjavama više od 20 sadašnjih i bivših radnika Neuralinka, kao i desetinama internih dokumenata kompanije, Mask je terao istraživače koji su učestvovali u proizvodnji moždanih čipova da "ubrzaju njihov razvoj".

"Takvi neuspešni testovi morali su da se ponavljaju, povećavajući tako broj testiranih i ubijenih životinja", izjavili su zaposleni, dodajući da je broj smrtnih slučajeva životinja veći nego što bi trebalo da bude "iz razloga povezanih sa Maskovim zahtevima da se ubrza istraživanje", navodi se u dokumentima.

Najmanje četiri eksperimenta, sprovedenih u poslednjih nekoliko godina, u kojima je učestvovalo 86 svinja i dva majmuna bili su neuspešni zbog "ljudske greške". Zato su ti testovi morali ponovo da budu sprovedeni, što je rezultiralo većim brojem mrtvih životinja. 

Greške su bile posledica nedovoljne obučenosti osoblja koje je sprovodilo testove, a koje "radi u okruženju ekspres lonca", dodali su zaposleni.

Iako regulatorni dokumenti pokazuju da je Neuralink prošao sve prethodne federalne inspekcije, izvori Reutersa su rekli da kompanija ne vodi tačnu evidenciju o broju životinja koje ubije tokom testiranja. 

Puni obim istrage USDA, međutim, još nije jasan i nije poznato je li istraga direktno povezana sa žalbama zaposlenih u Neuralinku.

Testiranje na ljudima?

Izveštaji o istrazi pojavili su se samo nekoliko dana nakon što je Mask objavio da bi američka regulatorna tela uskoro mogla da odobre testiranje moždanog implantata na ljudima, tvrdeći da bi ta ispitivanja mogla da počnu za samo šest meseci.

Tačni rokovi, međutim, ostaju nejasni, budući da je Mask već ranije već najaviljivao nadolazeća ispitivanja na ljudima.

Milijarder je izrazio nadu da će moždani implantat, među ostalim "medicinskim čudima", omogućiti paralizovanim ljudima da ponovno prohodaju, a slepima da ponovo progledaju.

Iako nova tehnologija tek treba da bude testirana na ljudima, Ilon Mask je svoj moždani čip demonstrirao u više navrata, uključujući prezentaciju u aprilu 2021. godine, tokom koje je makaki majmun navodno igrao video igru koristeći se samo svojim umom.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()