Begović primila studente Harvarda: Predstavljeni BIO4 Kampus i prilike u oblasti veštačke inteligencije

"Postoji jedna kineska poslovica koja kaže da nije dovoljno pročitati samo 100 knjiga, već da je mnogo bolje uveriti se u to uživo", rekla je studentkinja iz SAD Sintija Luo

13.05.2024. 17:12
  • Podeli:

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović organizovala je danas u Beogradu prijem za oko 50 studenata Harvard Univerziteta kojima su predstavljeni BIO4 Kampus, prilike u oblasti veštačke inteligencije u Srbiji, kao i rad dve startap kompanije, čija se delatnost zasniva na najnovijim dostignućima u oblasti veštačke inteligencije.

Studenti prestižnog američkog univerziteta doputovali su u Srbiju u okviru Balkan Trek ture.

Begović i direktor Tima za IT i preduzetništvo kabineta premijera Srbije Nenad Paunović prezentovali su studentima BIO 4 Kampus, dok je savetnik u kabinetu predsednice Skupštine Srbije, Stefan Badža prezentovao studentima prilike koje su pružaju u oblasti veštačke inteligencije u Srbiji.

Studentima su predstavljene i platforme Katapult- GapApp  i Smart City Technologies. 

Begović je posle prezentacija rekla da je projekat BIO4 i izgradnje BIO4 Kampusa jedan od najvećih projekata u širem regionu koji je vezan i za nauku, i za startup ekosistem, ali i za istraživanje i razvoj. 

Kako je naglasila, taj projekat predstavlja spoj biotehnologije i veštačke inteligencije. 

Studenti sa Harvarda kod ministarke Begović, foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Prema rečima ministarke, studentima je danas predstavljen i ekosistem koji je vezan za veštačku inteligenciju u Srbiji. 

"Objasnili smo im i koliko je nauka, ali i nova tehnologija bitna za našu zemlju, a predstavljene su im i dve startup kompanije kao jedna slika šta Srbija radi i koliko je naša zemlja postala kompetitivna u oblasti veštačke inteligencije i informacionih tehnologija", rekla je Begović. 

Ona je kazala da se u Srbiji sada radi na "novoj revoluciji", a to je spoj veštačke inteligencije i biotehnologije.

"Jako nam je drago da smo mogli da ugostimo ove sjajne mlade ljude koji grade karijeru, ali koji su makar u ovih nekoliko dana uspeli da osete i da vide šta je Srbija i da vide viziju Srbije kao jedne zemlje tehnološkog razvoja i jedne vrlo bitne tačke u budućnosti na jednoj globalnoj mapi inovacije", zaključila je Begović. 

Student iz Španije Gonzalo Arana rekao je da je tokom posete ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović Harvardu imao priliku da se upozna sa projektima koje Srbija realizuje, ali da je danas dodatno oduševljen kada se lično uverio u projekte koje Srbija radi po pitanju veštačke inteligencije i digitalizacije.

Sintija Luo, student iz SAD kazala je da su i ona i njene kolege mnogo čitali o svemu šta se radi u Srbiji, ali da je ono što su videli i doživeli mnogo značajnije i da su oduševljeni prijemima od strane Vlade Srbije, kao i onim što su videli ovde.

"Postoji jedna kineska poslovica koja kaže da nije dovoljno pročitati samo 100 knjiga, već da je mnogo bolje uveriti se u to uživo", rekla je ona.

Luo je kazala da se nada da će ovakve posete studenata postati tradicija, jer je svaki student ambasador svoje zemlje i da će tako širiti lepu priču o Srbiji.

Student iz SAD Armugan Sajed zahvalio se Srbiji na prilici koja je studentima Harvarda pružena da čuju šta se sve radi u Srbiji i na prezentovanim projektima.

On je rekao da veruje da će Srbija ostvariti sve ono što je zacrtala, dodajući da će na tom putu biti izazova, ali da će oni biti prevaziđeni.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()