Na snimku, Mars je napola u senci i vidljiv u pozadini
Satelit Marsa pokazao je svoje kratersko lice na fotografiji bez presedana. Deimos, jedan od manjih marsovskih satelita, fotografisao je svemirski brod UAE Amal sa udaljenosti od samo 100 kilometara, što je predstavljalo do sada najbliže posmatranje satelita crvene planete.
Objavljene slike Marsovog meseca Deimos donele su nova otkrića nakon što je utvrđeno da mesec potiče sa samog Marsa, što je još jedan korak napred u rešavanju dugotrajnog spora oko prirode njegovog formiranja.
Sonda Al Amalmisije UAE na Marsu uslikala je neverovatnu sliku Deimosa, najmanjeg i najudaljenijeg meseca Marsa. Aparat je mogao da obleti satelit i približi mu se na udaljenosti od samo 100 kilometara.
Na snimku, Mars je napola u senci i vidljiv u pozadini. Deimos je uglavnom siv, nalik na krompir, sa nekoliko jasno vidljivih kratera.
Astronomi su odlučili da u potpunosti iskoriste ovu konvergenciju, koristeći sve instrumente koji su im dostupni - ultraljubičaste i infracrvene spektrometre zajedno sa uređajem za snimanje. Ova prilika je omogućila zvaničnicima da snime neverovatne detalje o svojstvima meseca, uključujući informacije o njegovom sastavu i morfologiji.
"Ove slike i zapažanja predstavljaju značajan korak napred u našem znanju o Deimosu, njegovoj atmosferi, sastavu, poreklu i šta to znači za naše razumevanje Marsa u širem smislu", navodi se u saopštenju svemirske agencije UAE.
Poreklo Deimosa (drugog malog Marsovog meseca Fobosa) je misterija od njihovog otkrića 1877. Brojne svemirske letelice su fotografisale Deimos, ali uvek sa udaljenosti veće od 100 kilometara. Zato je bilo teško utvrditi njegovo poreklo.
Svemirska sonda je lansirana na japanskoj raketi u julu 2020. i stigla je na Mars u februaru 2021. Njen glavni cilj je proučavanje sezonskih varijacija u atmosferi planete i vremenskim uslovima.
Podaci sa nedavnih snimaka pokazali su da je do sada preovlađujuća teorija, da je Deimos asteroid usporen Marsovom orbitom, bila netačna.
Naučnici sada veruju da je Deimos nekada bio deo Marsa, ali se u nekom trenutku, iz nepoznatog razloga, odvojio, prenosi međunarodni Sputnjik.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.