Cilj im je da prikupe i mišljenja tinejdžera širom sveta o primeni revolucionarnih tehnologija u izgradnji stalne istraživačke baze na površini Meseca.
Sve ljude, ali pogotovo naučnike je oduvek zanimalo postoji li život u svemiru i koje su njegove granice. Da bi se malo pribiližili tom odgovoru, kinesko društvo astronautike je pokrenulo program Lunarna baza 2050 u Pekingu.
Program je izabrao krater na južnom polu Meseca kao mesto za izgradnju lunarne baze. Prva tema je da se pronađe najbolji dizajn koji bi astronautima obezbedio siguran, efikasan i udoban prostor za rad i život u ekstremnim okruženjima.
Cilj im je da prikupe i mišljenja tinejdžera širom sveta o primeni revolucionarnih tehnologija u izgradnji stalne istraživačke baze na površini Meseca.
„Istraživali smo vremenske prilike i izvore hrane i energije na Mesecu i pokušali da dizajniramo sisteme kontrole, upravljanja i zaštite baze“, rekla je jedna učenica osnovne škole.
„Minijaturni saletit CubeSat, može da sleti na površinu Meseca kako bi ga ispitao i poslao potrebne podatke nazad na Zemlju“, objašnjava jedan učenik osnovne škole u Kini.
Pored arhitektonskog projektovanja, program će tražiti i inovativne koncepte i tehnička rešenja za efikasno pribavljanje i skladištenje lunarne energije, efikasan i bezbedan transport osoblja i materijala na Mesec, izgradnju transportnog sistema na površini Meseca.
„Iskreno se nadam da će kineski tinejdžeri aktivno učestvovati u svemirskoj industriji, posebno u istraživanju Meseca, jer je istraživanje Meseca početna tačka istraživanja dubokog svemira, a Mesec će nam postati prelazna stanica za odlazak na druge planete u zemlji u budućnosti. Tada će vizija i aktivnost ljudi biti dodatno prošireni“, rekao je akademik Kineske akademije nauka Ojang Zijan.
Kinesko društvo astronautike je osnovano 1979. godine. Nihova svrha je da se ubrza razvoj i popularizacija svemirske nauke i tehnologije sa astronautičkim profesionalcima i tehničarima.
Ove godine su posvećeni izgledu baze, a nova tema biće predložena u svakoj od narednih pet godina kako bi se deci omogućilo da nastave da učestvuju i prate program. Neki od njihovih rezultata istraživanja biće primenjeni u praksi
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.