Naučnik sa Harvarda pronašao koktel koji može da preokrene starenje

Kako stare, naše ćelije prelaze od neograničenog potencijala kada smo embrioni do diferencijacije u samo jedan specifičan tip, i na kraju postaju stare i ostaju bez funkcionalnosti

30.07.2023. 11:11
  • Podeli:
koza-bore-mladost-starost-shutterstock.jpg Foto: Shutterstock

Tim predvođen čuvenim naučnikom Dejvidom Sinklerom, sa Harvardske medicinske škole, koji se bavi podmlađivanjem, objavio je rad u kome se pokazuje da je mešavina hemikalija sposobna da preokrene ćelijsko starenje i to za samo četiri dana.

Do sada su dokazi samo u ljudskim ćelijama u laboratoriji, a tim kaže da su daleko od testiranja na životinjskim modelima, a još dalje od ispitivanja na ljudima, prenosi Science Alert.

Ali premisa je, u najmanju ruku, veoma intrigantna, čak i ako je vraćanje sata unazad u pojedinačnim ćelijskim linijama daleko od toga da pokaže da je moguće poboljšati zdravstvene faktore u vezi sa godinama kod životinja.

"Identifikujemo šest hemijskih koktela, koji, za manje od nedelju dana i bez ugrožavanja ćelijskog identiteta, obnavljaju profil transkripta u celom genomu mladosti i obrnu transkriptomsku starost", pišu Sinkler i njegov tim u časopisu Aging.

Dakle, "podmlađivanje preokretom starosti može se postići, ne samo genetskim, već i hemijskim sredstvima", kaže naučnik.

Ćelije ostaju bez funkcionalnosti

Studija se bavila načinom na koji ćelije gube informacije kako stare, posebno epigenetske informacije. Kako stare, naše ćelije prelaze od neograničenog potencijala kada smo embrioni do diferencijacije u samo jedan specifičan tip ćelije, i na kraju postaju stare i ostaju bez funkcionalnosti, prenosi N1.

Šinija Jamanaka i ser Džon B. Gordon su 2012. godine dobili Nobelovu nagradu jer su pokazali da se ovaj proces zapravo može preokrenuti. Otkrili su da uključivanje takozvanih Jamanaka faktora (OCT4, SOKS2 i KLF4) kod sisara može pretvoriti odrasle ćelije nazad u indukovane pluripotentne matične ćelije sa neograničenim potencijalom.

Nekoliko godina kasnije, tim istraživača je pokazao da čak i privremeno uključivanje ovih Jamanaka faktora kod miševa čini glodare zdravijim.

Od tada se pokušavada se ista stvar primeni na ljude, ali bez pretvaranja ćelija u kancerogene, što predstavlja rizik kada ćelijama date mogućnost da se beskonačno dele.

Obećavajući rani rezultati

Sinklerova laboratorija je već postigla obećavajuće rane rezultate i uspela je da koristi Jamanaka faktore da povrati vid kod miševa i majmuna sa oštećenim optičkim nervima.

Ali sav taj posao uključuje gensku terapiju, odnosno uvođenje gena Jamanaka faktora pomoću virusa, što je skupo, kontroverzno i nije bez komplikacija.

Izazov je pronaći način da se postignu isti rezultati korišćenjem hemikalija koje bi se mogle pretvoriti u lek ili terapij, a to je ono što Sinkler kaže da su sada uradili.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()