Njegovi patenti štede energiju i 'menjaju svet', ali za njih u Srbiji niko nema sluha

Poznat u svetskim naučnim krugovima, Vladan Petrović je 2022. dobio najvišu nagradu za naučni doprinos, a njegovi strani partneri veruju da će se njegovim patentom grejati cela Evropa

Autor: Lena Sladojević
12.02.2023. 21:42
  • Podeli:

U vremenu energetske krize, obnovljivi izvori energije postali su važniji nego ikad. Profesor Vladan Petrović koji živi i radi u selu Badnjevac kod Kragujevca, napravio je jedinstven sistem za akumuliranje sunčeve energije, iz kojeg može da se proizvodi struja i grejanje.

Iako je sama tehnologija bila jeftinija u odnosu na postojeću, njegov rad nije bio prepoznat u Srbiji, pa je morao da "menja svet" u inostranstvu.

Zvanično je objavio 55 naučnih radova i prijavio 38 patenata. Životni put vrlo brzo ga je odveo u Nemačku gde je i doktorirao i radio u razvojnom sektoru uglednim dobro poznatim firmama.

"Ja se trkam sa životom da što veći deo, od ovoga što još nisam rešio... ali mnogo toga još ima da se reši. Čovečanstvo ne zna da mnogo toga treba da se uradi", počinje svoju priču za UNU profesor Petrović.

Poznat u svetskim naučnim krugovima, Vladan Petrović je prošle godine u Portugalu na predlog fondacije Mirpuri, dobio najvišu nagradu za naučni doprinos u 2022. godini. Njegovi strani partneri veruju da će sa njegovim patentom grejati celu Evropu. U rodnom selu posetio ga je i lično milijarder Paulo Mirpuri, ali i mnogi drugi.

"On je došao kod mene ovde. Čuo je za mene, šta radim i došao je. Evo ovde imate sliku, i mene je pozvao da promenimo svet!"

Kada je bio na vrhuncu karijere u Nemačkoj, kaže, uhvatila ga je nostalgija. Vratio se u Srbiju, gde je ubrzo postao direktor Naučnog instituta i potpredsednik kompanije "Goša". Sa 11.000 maraka, spao je na platu od 600, ali ne žali. Za patent u Srbiji, ni predsednici, a ni ministri, kako kaže, nisu bili zainteresovani.

"Da li znate da kod nas nema interesa za to? To je jedno psihološko pitanje. Pitanje mentaliteta. Ja sam pozvan Lisabon da dobijem svetsku nagradu za najveći doprinos nauke u 2022. godini, pozvana je srpska ambasada i oni nisu došli, jer nemaju vremena", ističe Petrović.

Njegov sistem može da skupi, da akumulira 550 kilovat-časova po kubiku, može da drži tu energiju šest meseci sa dva odsto gubitka i može da drži energiju na 1.000 stepeni. I to košta, kako tvrdi, tri evra po kilovat času investicije.

"Tu je bazatni kamen. On se greje do 1.000 stepeni i mi možemo po kubiku da akumuliramo 550 kilovat časova. To može da drži i do godinu dana energije tu. Možemo ceo grad da grejemo sa tim. To su neverovatne mogućnosti, ja ću sada da vam pokažem ovde u malom muzeju. Tu sad treba da se napravi fabrika koja bi proizvodila sisteme za kućnu upotrebu. Da svako kupi taj kućni sistem i da greje onoliko koliko vam treba za grejanje svoje kuće."

Ali veliko je pitanje da li takav obnovljivi izvor energije odgovara kapitalističkom i monopolističkom svetu u kojem živimo? Da li je čovečanstvo spremno da napravi zaokret? I na kraju, da li ćemo uspeti da sačuvamo planetu?

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()