Niz elektroda ima šest kraka u obliku spirale, od kojih se svaki postavlja jedan po jedan preko osetljivog moždanog tkiva zahvaljujući mehanizmu pokretanja koji se okreće
Švajcarski naučnici razvili su elektrodu za nadgledanje mozga koja se postavlja kroz malu rupu na lobanji, pre nego što se proširi da pokrije veliku površinu korteksa.
Rad je inspirisan neurohirurgom koji je želeo da poveže veliku površinu mozga, bez uklanjanja iste količine lobanje pacijenta. Multidisciplinarni tim se oslanjao na njihovu kombinovanu stručnost u mekoj robotici i aktiviranju.
"Razvili smo niz mekih elektroda kosntruisan za snimanje informacija sa površine mozga. Ove elektrode su toliko meke da se mogu umetnuti samo između površine mozga i lobanje što bi moglo naći primenu za snimanje epileptičnih napada", izjavila je neuro-tehnolog Stefani Lakur, sa Švajcarskog federalnog instituta za tehnologiju (EPFL), za Rojters.
Minijaturni niz elektroda se savija tako da može da prođe kroz malu rupu u lobanji, posle čega se raširi.
"Izazov je bio pronaći prave materijale, tako meke materijale, a zatim i materijale koji su električno aktivni kako bismo mogli da napravimo elektrode za snimanje informacija iz mozga koje bi mogle da izdrže veliku deformaciju", rekla je Lakur.
Niz elektroda ima šest kraka u obliku spirale, od kojih se svaki postavlja jedan po jedan preko osetljivog moždanog tkiva zahvaljujući mehanizmu pokretanja koji se okreće inspirisan mekom robotikom.
Ovaj mehanizam oponaša rast korena drveća i može da primeni proizvoljnu veličinu elektrode sa konstantnom i minimalnom kompresijom na mozgu.
Niz elektroda je uspešno testiran na svinji, i dalje će ga razvijati kompanija za medicinsku tehnologiju Neurosoft Bioelectronics. Očekuje se da će istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Science Robotics, pružiti minimalno invazivna rešenja za pacijente sa epilepsijom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.