Kako mozak funkcioniše mogli smo da se uverimo u zabavnoj i pomalo strašnoj simulaciji, korišćenjem jednostavne i jeftine opreme iz kućne radinosti
Istaknuti američki naučnik Greg Gejdž već godinama rešava najveće misterije ljudskog mozga. Tinejdžerima širom sveta, pa i u Srbiji, pokušava da probudi interesovanje za neuronauku.
U našem slučaju je uspeo, kada nam je u studiju pokazao kako možemo mislima da pomeramo predmete. Prvo nas je interesovalo zašto se on odlučio za neuronauku.
"Ukoliko razmislite ostala su samo dva velika pitanja: 'Ima li života u univerzumu?' i 'Kako mozak radi?'. Između dva polja koja sam mogao da izaberem, izabrao sam mozak, koji je zaista neverovatan organ", kaže Gejdž.
U Srbiji je, između ostalog, i privatno i poslovno.
"Ja sam 'srpski zet' i moja žena je iz Srbije. U poslednjih 10 godina volim da dolazim i studenti ovde su izuzetni. Puno toga smo uradili u saradnji sa Mejkers labom, Nordeus fondacijom i Centrom za promociju nauke. Objavio sam i knjigu 'Kako tvoj mozak funkcioniše'. Ovde imamo program sa 50 odsto studenata iz Amerike i 50 odsto studenata iz Srbije, elektrotehnike, biologije, medicine, psihologije. Sve to kako bi približili neuronauku mladim ljudima", ističe sagovornik UNE.
A kako mozak funkcioniše mogli smo da se uverimo u zabavnoj i pomalo strašnoj simulaciji, korišćenjem jednostavne i jeftine opreme iz kućne radinosti.
"Znate da postoji snop nerava koji ide od vašeg mozga, kroz vašu kičmu, do vaših ruku? Sada nameštam stikere koji imaju gel, koji će omogućiti prolaz elektricitetu do metala na koji ćemo nakačiti ove žice. Sada ćemo moći da čujemo kako vaš mozak radi... Čak možemo da vidimo i kako Vaš mozak izgleda."
"Ovo su signali koji dolaze iz vašeg mozga i ne samo to, sa ovim drugim uređajem možete i vašim mislima da pomerate stvari", pokazuje neuronaučnik.
Gejdž kaže da kontrolisanje mislima nije lako, ali da "svaki put kada razmišljate o nečemu šaljete elektricitet i vidite pokrete u uređaju". A kada je i nas opčinio neuronaukom hteli smo da čujemo i mlade učenike kako se snalaze u ovoj oblasti.
"Mi smo aktivirali samo ove prednje elektrode, tako da dobijamo moždanu aktivnost samo sa tog prednjeg dela. To možete videti ovde na ekranu znači vidi se kako zapravo radi njegov mozak. Sada ću mu reći da se potpuno umiri i onda ćete videti kako se polako smiruje to. Hajde se sad nasmej, trepni", rekla je jedna od njih.
Mozak je misteriozni organ pun tajni koje čekaju da budu otkrivene i možda baš neku od njih možete vi otkriti?
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.