Konvencionalni sistemi, poređenja radi, zahtevaju veliku količinu municije a nude manje pouzdane rezultate
Bespilotne letelice, male ili velike, danas predstavljaju značajan izazov za oružane snage. U velikoj meri korišćeni u nedavnim sukobima, posebno u Ukrajini, dronovi zahtevaju efikasna i ekonomična rešenja za neutralizaciju. U tom kontekstu, australijska vojska je testirala Fractl, prenosivi laser koji je sposoban da obori dron usred leta sa impresivnom preciznošću.
Tokom ispitivanja sprovedenih u vojnoj zoni Pakapunjal u Viktoriji, Fractl je pokazao svoju sposobnost da obori dron na udaljenosti od 0,62 milje (1.000 metara) dok je leteo brzinom od 62 mph (100 km/h). Ovaj sistem koristi laserski zrak veličine novčića da bi došao do cilja.
Jedan pritisak na dugme omogućava računaru da preuzme i precizno cilja različite delove drona, kao što su kamera ili propeleri. Konvencionalni sistemi, poređenja radi, zahtevaju veliku količinu municije a nude manje pouzdane rezultate. Vojnik Patrik Flanagan, koji je učestvovao u testovima, opisao je iskustvo kao "u video igri": "Pritisnete jedno dugme da biste pratili dron, a zatim drugo da biste pucali".
Melbourne AIM Defence je dizajnirao ovaj laser, koji koristi manje energije nego što je potrebno da se zagreje voda. Oružje može da radi i na bateriju i na napajanje iz mreže, nudeći fleksibilnost na terenu. Tehnologija može da se koristi skoro beskonačno sve dok je snabdevena energijom, što je čini posebno ekonomičnim rešenjem u poređenju sa konvencionalnim oružjem.
Pouke iz nedavnih sukoba, pokazuju da su dronovi stvarna pretnja i da je od suštinske važnosti da se razviju odgovarajuća sredstva za efikasno suprotstavljanje dronovima. Fractl bi mogao da postane jedno od onih neophodnih oruđa na budućim ratištima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.