Procurila strogo čuvana tajna: Bivši direktor Gugla razvija projekat nevidljivog drona

Izvori navode da na ovom vojnom projektu radi tek "šačica ljudi"

14.01.2024. 20:13
  • Podeli:
dronovi_Iran_foto_Twitter-63a94a08b62d9.webp Foto: Twitter

Bivši izvršni direktor "Gugla" Erik Šmit razvija tajni projekat nevidljivog vojnog drona, potvrdili su za "Forbs" izvori upoznati sa projektom.

Izvori navode da na ovom vojnom projektu radi tek "šačica ljudi", a Šmit ga je uspio sačuvati u tajnosti zbog njegove osetljive geopolitičke prirode.

"Ovim se želi dati američka alternativa kineskim dronovima, a u sklopu projekta razviće se sistemi bespilotnih letelica za isključivo korištenje na ratištima", kažu dva izvora za "Forbs".

Na ovaj projekat su, prema tvrdnjama izvora, uticali Šmitove nedavne posete Ukrajini, gdje je milijarder tokom proteklih godinu dana ostvario kontakte sa vladinim zvaničnicima i vojnim liderima.

Izvori kažu da je u projekt uključen i Sebastijan Trun, suosnivač Guglove laboratorije "Gugl Iks", piše "Forbs".

Forbes nije uspeo saznati ko, osim Truna, pomaže u ovom tajnom projektu, kada je on započeo i je li Šmit jedini koji ga podržava.

Nejasno je da li je za potrebe projekta osnovana kompanija, a Šmit i Trun su odbili da komentarišu.

Šmit je u nekoliko navrata govorio o načinu na koji dronovi menjaju rat u Ukrajini.

"Budućnost rata odrediće dronovi koji će ga i voditi", napisao je Šmit ranije u kolumni za "Vol strit džurnal", nakon što se u julu vratio iz Kijeva.

"Vašington post" istog je meseca preneo da je Šmit, zajedno sa drugim investitorima, obećao 10 miliona dolara ukrajinskom startap akceleratoru De Tri koji se fokusira na vojnu tehnologiju.

Otkad je 2017. godine napustio poziciju u "Guglu", Šmit je mnogo vremena i novca posvetio spajanju interesa Silicijumske doline i Pentagona putem različitih savetničkih odbora, tink-tankova i širokog portfelja startapova.

U Vašingtonu je pozivao vojne agencije da ubrzaju investicije u tehnologiju, pogotovo veštačku inteligenciju koja će, kako veruje, igrati ključnu ulogu u pitanjima nacionalne bezbednosti i odnosa sa Kinom.

Šmit je ranije bio predsednik Odbora za inovaciju američkog Ministarstva odbrane, kao i poverenik Komisije za nacionalnu bezbednost o veštačkoj inteligenciji. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()