Sajam tehnike: Roboti, laseri i najrazličitije inovacija oduševile zaljubljenike u tehnologiju

Najviše pažnje privukao je sistem za pčelarenje, zatim MetaHuman – naš predak star 10.000 godina, a u ekspaniziji je i 3D štampa koja sve više primenu nalazi u industriji i proizvodnji

Autor: Stefan Dević
19.05.2023. 20:46
  • Podeli:

Pod sloganom "Restart", na Beogradskom sajmu proteklih dana održan je Sajam tehnike, koji je okupio oko 500 izlagača. Posetiocima su se predstavile kompanije sa tehnološkim inovacijama u industriji, turizmu, medicini, zabavi, obrazovanju.

Industrijski roboti, robotske ruke, prese, laseri, za precezno merenje, sečenje ili zavarivanje, mašine najrazličitijih primena, okupile su zaljubljenike u tehniku i ove godine.

Najviše pažnje, možda neuobičajeno, privukao je sistem za pčelarenje firme Beeamond System, koji je osvojio nagradu "korak u budućnost".

"Ovo je urbana košnica namenjena za enterijere. Ideja je da čovek koji se inače ne bavi pčelarstvom, može da drži pčele da li u stanu, poslovnom objektu ili negde drugde. Bitno je da pčele imaju pristup da mogu da se slobodno vraćaju i odlaze kroz ovo crevo", objašnjava Slobodan Dolašević iz "Beeamond Systema".

Pored estetskog efekta, "Beeomond system" korisnicima daje med i polen ili propolis, ali i dodatak koji omogućava inhalaciju pčelinjim vazduhom. Projekti poput ovog, između ostalog, nastaju i u Naučno tehnološkim parkovima koji su se takođe predstavili na ovogodišnjem sajmu.

Druga inovacija – MetaHuman, je naš predak star 10.000 godina, koji posetiocima daje mogućnost da svojim girmasama omoguće našem pretku da napravi iste grimase. Na taj način, znanja iz gejming industrije nas povezuje sa našom istorijom.

Na istom štandu bila je i ekipa koja je napravila aplikaciju "Inclusio", namenjen pomoći osobama sa invaliditetom, koja je osvojila prošlogodišnju nagradu za najbolju tehnološku inovaciju.

"Kroz tu aplikaciju oni mogu da kažu da su stigli i da traže pomoć, nakon čega će im zaposleni iz objekta prići i znaće sve o njima. Dakle, nema potrebe da oni ponovo objasne svoj problem, nema potrebe da sami pokušavaju da uđu ako to ne mogu", kaže za UNU Bojan Martinović iz Inclusio tima.

U ekspaniziji je i 3D štampa, koja sve više primenu nalazi u industriji i proizvodnji. Jedan od primera je gumeni grip za bicikl koji može da se proizvede u hiljadama primeraka.

"Do sada, štampa iz gume nije bila dovoljno razvijena, ali sada se već i to može da razvijati. Gume su jake i izdržljive, takođe, i 3D štampa iz praha za konačne delove koji se ugrađuju u mašinske elemente", objašnjava inženjer Marko Perić.

Sveže i inovativne ideje privlače mlade, a na ovogodišnjem Sajmu tehnike bilo je viška oba. AKo je suditi po našoj omladini, pred nama je svetla budućnost.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()