Sve više država zabranjuje TikTok: Nemačka iznela svoj stav

Američka adminisracija, prema izveštajima medija, traži da kineski deoničari izađu iz vlasničke strukture Tik-Toka.

23.03.2023. 15:50
  • Podeli:
tiktok pixabay-641c67022a084.webp Foto: Pixabay

Mogu li kineske vlasti da prikupljaju lične podatke sa društvene mreže Tik-Tok? Debata na tu temu nije dovoljan razlog za zabranu aplikacije u Nemačkoj, izjavila je ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer. Ipak, dodala je, treba biti svestan opasnosti koje Tik-Tok krije.

Treba se više informisati da je Tik-Tok kompanija "gde naravno može da dođe do odlivanja podataka," rekla je Fezerova u Vašingtonu.

U SAD se diskutuje o zabrani te društvene mreže za širenje video snimaka, koja je posebno omiljena kod mladih.

Tik-Tok širom sveta ima više od milijardu korisnika.

Međutim, aplikacija je pod sve većim političkim pritiskom pošto je u vlasništvu kineske kompanije Bajtdens. U četvrtak direktor preduzea Šu Zi Ču treba da odgovara na pitanja članova američkog Kingresa.

Tema saslušanja u odboru za trgovinu Predstavničog doma Kongresa su bezbednost podataka i zaštita dece: U Americi Tik-Tok ima više od 150 miliona korisnika, a veoma je popularan i u Nemačkoj.

To je jedina onlajn platforma koja je omiljena i na Zapadu, a ne potiče sa Zapada. U SAD i Evropi je sve veća zabrinutost da kineske vlasti i tajne službe uz pomoć te mreže mogu da prikupljaju lične podatke korisnika, ili da na njih utiču.

Američka adminisracija, prema izveštajima medija, traži da kineski deoničari izađu iz vlasničke strukture Tik-Toka.

Tik-Tok odbacije optužbe i naglašava da sebe ne vidi kao filijalu nekog kineskog preduzeća. Bajtdens je 60 odsto u vlasništvu zapadnih investitora, a sedište mu je na Kajmanskim ostrvima, na Karibima. Ipak, kritičari uzvraćaju da kineski osnivači, uprkos udelu od 20 odsto, zahvaljujući jačem pravu glasa imaju kontrolu i da Bajtdens ima i veliku centralu u Pekingu.

Fezer načelno namerava da se bori protiv širenja kineskog državnog uticaja. "Upravo izlazimo iz jedne jake zavisnosti od Rusije u snabdevanju energijom. Ne želimo da stvaramo nove zavisnosti."

Vodi se, rekla je nemačka ministarka aludirajući na Tik-Tok, računa o tome da se što je moguće ranije prepozna državni uticaj Kine. Tokom posete SAD ona namerava da razgovara i o uticaju kroz kampanje dezinformacija koje vode Rusija i Kina.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()