Za sada su kod nas na snazi Etičke smernice u razvoju, primeni i upotrebi AI
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su Zakon o veštačkoj inteligenciji (AI), prvi sveobuhvatni pravni okvir koji će se baviti potencijalnim rizicima veštačke inteligencije. Evropski zvaničnici Zakon opisuju kao "istorijski" i navode da će štititi bezbednost i osnovna prava ljudi i kompanija.
I pored toga, organizacije za ljudska prava ukazuju na moguće propuste i moguće zloupotrebe. Sličan zakon očekuje se i u Srbiji, a njegov nacrt će biti završen do kraja godine, navode iz Vlade.
Zakon o veštačkoj inteligenciji regulisaće AI modele, poput ChatGPT-a kompanije OpenAI, koji su obučeni velikim količinama podataka za generisanje novog sadržaja, pa čak i za obavljanje zadataka, ali i alate za interakciju sa ljudima, pametne sisteme za nadzor i drugo.
Policija i službe bezbednosti moći će da koriste biometrijske identifikacione sisteme "u realnom vremenu" samo u izuzetnim slučajevima, kao što su potraga za nestalom osobom ili zaustavljanje terorističkog napada. Međutim, mnogo je mogućnosti za slobodnije tumačenje, ističu iz Share fondacije.
"Ostavljeno je u suštini dosta prostora državama članicama da se pozivaju na te izuzetke i eventualno na neki restriktrivniji način da krenu da primenjuju te mere, što svakako kada pogledamo prvu intenciju AI akta, a to je bilo da se nudi zaštita od rizika koji proizilazi upotrebom ovakve tehnologije, u nekom opštem društvenom kontekstu, mi vidimo da to na kraju nije ispalo baš tako", ističe Bojan Perkov iz Share fondacije.
Sistemi veštačke inteligencije sada imaju obavezu da ispune određene uslove transparentnosti, uključujući tu i autorska prava. Pored toga, tekstovi, slike i zvukovi stvoreni veštačkom inteligencijom moraju da budu jasno označeni, među njima i softveri za generisanje deepfake sadržaja.
"Vi na taj način obezbeđujete jasan uvid, kako zbog sebe koji razvijate taj model, tako i zbog onih koji će koristiti - šta ste vi koristili od sadržaja. To naravno štiti autore u domenu, jer onda se zna koji je to korpus dela korišćen i ukoliko postoji autorsko pravna zaštita u modelima, potrebno je zatražiti dozvolu autoru i platiti odgovarajuću nadoknadu", objašnjava patentni zastupnik i stručnjak za veštačku inteligenciju Ljubomir Kljajić.
EU se nada da će ova pravila biti "kopirana" širom sveta. Za sada su u Srbiji na snazi Etičke smernice u razvoju, primeni i upotrebi veštačke inteligencije, a prvi domaći zakon očekuje se do kraja 2024. godine.
"Nova vlada će da formira radnu grupu koja će raditi na izradi zakonodavstva. Nama jeste cilj da se uskladimo sa evropskim zakonodavstvom, ali želimo da ostavimo prostora za brži razvoj inovacija u Srbiji, tako da očekujemo do kraja godine predlog zakona slične forme u Srbiji. Trenutno ne utiče na zakondavstvo u Srbiji taj Zakon, jer se u EU postepeno primenjuje u narednih nekoliko godina", objašnjava savetnik u Vladi Srbije Stefan Badža.
Uz propisane obaveze, korisnike i razvojne timove očekuju i kazne. One mogu da se kreću i do 35 miliona evra ili 7% globalnog prometa kompanije, ukoliko je prestup visokog rizika.
Međutim, primena Zakona počeće postepeno u sledećih šest meseci, pa do potpune primene u naredne dve godine. Evropska unija osnovala je i kancelariju za AI i postavila prve oglase za posao.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.