Cigle iz otpadnog materijala rudnika: Budućnost eko-gradnje je već počela

Ovakav proces izrade cigli ne doprinosi zagađenju, s obzirom na to da je sav materijal prethodno obrađen.

Autor: Mersad Sijarić
07.12.2022. 20:35
  • Podeli:

Pre 12 godina, univerzitetski profesor u Tunisu odrekao se svog poziva kako bi ostvario svoj san.

Taj san bio je da pokrene projekat kojim bi spojio svoje dve strasti - ekologiju i konstrukciju.

Rezultat je projekat koji je pokrenuo 2010. godine, a koji za cilj ima da iskoristi nagomilani otpad iz brojnih zatvorenih rudnika na severu Tunisa, i od njih da napravi cigle za gradnju.

Ovakav proces izrade cigli ne doprinosi zagađenju, s obzirom na to da je sav materijal prethodno obrađen. 

Gradnja pomoću ovih cigli ne samo da traje kraće, nego košta i do 50 odsto manje u nabavci. Kako kaže, iako je imao brojnih poteškoća na početku, vera u značaj ovog projekta nagnala ga je da nastavi - i do sada, njegova kompanija je uslužila preko 600 mušterija, a svake godine broj mušterija raste za 25 odsto.

Rudna industrija doprinosi sa četiri do sedam odsto globalnih štetnih emisija, i mada otpad iz rudnika nije sam po sebi štetan po životnu sredinu, za njega nikad nije pronađeno adekvatno rešenje. Uglavnom se ili skladišti, ili vraća u iskopine, okeane i slično.

A sada, u vremenu kada ćemo neizbežno morati da se naprave globalne promene u skoro svakoj sferi života kako bi sprečili dalje negativne posledice, upravo ideje poput ovih činiće temelje za tu održivu i inovativnu budućnost civilizacije.

Tako se ova ideja sad možda i čini kao samo jedna cigla u zidu, ali kada zid naizgled puca na sve strane... svaka cigla može biti ključna. 
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()