Mnogo je pitanja, a samo jedan obaveza – da polazak u školu, nakon tragičnog majskog događaja u OŠ 'Vladislav Ribnikar', đacima ne bude traumatičan
U školama širom Srbije održana su nastavnička veća, gde su profesori dobili instrukcije po kojima će raditi.
Đake očekuju brojne novine – počev od većeg broja časova fizičkog, novog predmeta pod nazivom "Vrline i vrednosti kao životni kompas", ali i obaveze učenja o empatiji i toleranciji.
Ovaj prvi septembar će, dakle, biti drugačiji od svih prethodnih, a najveći teret je na plećima školaraca iz OŠ "Vladislav Ribnikar". Međutim, roditelji čija su deca bila u školi tokom pucnjave u toj beogradskoj školi, ističu da oni nisu dobili nikakve instrukcije, niti obaveštenja šta je planirano za prvi dan škole.
"Sto dana je prošlo od kako se tragedija dogodila. Za 100 dana ništa nije urađeno. Nikakva pomoć toj deci nije pružena u toku letnjeg raspusta, da deca budu spremna da se tog prvog septembra u školu vrate. Ja ne znam šta druga deca pitaju. Moje dete ne pita. Ja vidim da on nije spreman o tome ni da razgovara, a kamoli da se vrati u školu", ističe majka Marija Vasilić.
Roditelji jedino znaju samo da će na dužnost stupiti nova direktorka. Čuli su i da će svi ići u malu školu, međutim detalja o bezbednosti, psihološkoj podršci i nastavi - ni na vidiku.
"Moje dete ide u razred 7/4. Naša deca su pukom srećom preživela. Bežala su raštrkana po školi u trenutku pucnjave. Neverovatno je da smo sami morali da se organizujemo za pomoć našoj deci. Priprema je trajala zadnjih mesec dana, a u zadnjih sedam dana su nas obavestili da imaju problema sa radnom grupom i da je sve obustavljeno, da naša deca neće dobiti pomoć koja im je potrebna", objašnjava Vasilić za UNU.
I dok roditelji vape za instrukcijama, prosvetari se upoznaju sa novim smernicama. Prva nedelja septembra biće rezervisana za negovanje empatije, druga za inicijalno ocenjivanje.
A starije đake očekuju slobodne aktivnosti i programi koji se fokusiraju na razvoj pozitivnih ljudskih vrednosti.
"Moj utisak je da smo mi kao učitelji i nastavnici spremni da nešto menjamo. Ishodi ne mogu da budu vezani samo za obrazovanje i postizanje znanja. Ishodi moraju da budu i u vezi vaspitanja za moralne vrednosti. Vidim da se u ovim smernicama o tome i govori", kaže za UNU bivša direktorka OŠ "Svetozar Marković" Svetlana Madžarević.
Iako pozdravljaju, iz Unije sindikata prosvetnih radnika navode da se novouvedene nastavne aktivnosti ne plaćaju nastavnicima koji ih drže, a Ministarstvo prosvete nije naznačilo ni ko će ih, kada i po kom programu realizovati.
"To je samo bacanje prašine u oči. Ništa se suštinski neće promeniti, a mi, prosvetnici radnici ćemo dobiti jedno zaduženje više", ističe u izjavi za UNU Jelena Ćatić iz Unija sindikata prosvetnih radnika.
Mnogo je pitanja, ali samo jedan obaveza – da polazak u školu ne bude traumatičan. Međutim, sagovornice UNE ističu da prosvetni sistem 10 dana pred prvo zvono nije kompletno spreman za povratak u đaka u klupe.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.