Glad i siromaštvo su u porastu, čime su ugrožena ekonomska i socijalna prava stotin miliona ljudi, dok su medijske slobode u padu u skoro svim delovima sveta, poručio generalni sekretar UN
Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se danas, na dan kada je 1948. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, a ove godine pod motom "Dostojanstvo, sloboda i pravda za sve".
U poruci povodom dana ljudskih prava, generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je zemlje članice, civilno društvo, privatni sektor i ostale da stave ljudska prava u središte svojih napora kako bi se zaustavili "današnji štetni trendovi".
Svet se suočava s međusobno povezanim izazovima za ljudska prava bez presedana, naveo je Gutereš.
Generalni sekretar UN je upozorio da su glad i siromaštvo u porastu, čime su ugrožena ekonomska i socijalna prava stotinama miliona ljudi.
Gutereš je saopštio i da se medijske slobode i bezbednost novinara u opasnom padu u skoro svim delovima sveta.
"Nestaje poverenje u institucije, naročito među mladima. Pandemija kovid-19 je dovela do povećanja nivoa nasilja nad ženama i devojčicama", rekao je on.
Ljudska prava su univerzalna prava koja ima svaki čovek bez obzira na nacionalnost, pol, nacionalnost, veru, rasu, jezik ili bilo koji drugi status.
Obuhvataju pravo na život, obrazovanje, rad, zdravlje i slobodu.
Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima bila je prvi pravni dokument koji je utvrdio osnovna ljudska prava koja treba univerzalno zaštititi.
Obeležavanje ovog datuma ustanovlјeno je 1950. godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) istakla je u saopštenju povodom Međunarodnog dana ljudskih prava da su krizna vremena test za zaštitu ljudskih prava i da, pošto se ljudska prava i dalje krše, moramo da radimo zajedno u duhu dijaloga i na nacionalnom i na međunarodnom nivou, ako želimo da ostvarimo postulat sadržan u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima o svetu u kome su svi jednaki u pravima.
Ljudska prava su stub na koji se oslanja naša vizija društva građana i građanki koji jednako uživaju ljudsko dostojanstvo i imaju jednake mogućnosti da žive, rade i razvijaju se, poručila je potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture Maja Gojković povodom Međunarodnog dana ljudskih prava - 10. decembra.
Gojković, koja i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost istakla je da današnji datum predstavlja najznačajniji podsetnik na vrednosti koje čine glavni stub napretka društva i države.
"Obezbeđivanje svih vidova podrške u njihovom ostvarivanju je naša najvažnija misija i zajednička odgovornost. Ljudska prava su neprikosnovena i garantovana svakom, bez obzira na pol, status i pripadnost i iz njihovog uživanja niko ne može biti izostavljen", izjavila je ona.
Koordinaciono telo je svoju misiju usmerilo na poboljšanje položaja žena i ženskih prava u našem društvu, kao neraskidivom delu ljudskih prava.
"Bez posmatranja ljudskih prava kroz prizmu rodne ravnopravnosti i jednakosti žena i muškaraca, ne možemo govoriti o njihovom potpunom dostizanju", ističe se u saopštenju.
Gojković ocenjuje da je odgovornost države, ali i društva u celini, da osigura da i žene i muškarci žive slobodno i dostojanstveno, negujući kulturu nenasilja tolerancije.
"Posebnu pažnju moramo posvetiti brizi o ženama i devojčicama koje se nalaze na marginama društva, pripadaju višestruko diskriminisanim i ranjivim grupama i izložene su nasilju kao najgrubljem kršenju ljudskih prava", istakla je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.