Finansijska podrška, posebno zajam Svetske banke, bila je ključna za proširenje fizičkih kapaciteta u predškolsim ustanovama
Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova izjavila je danas, na početku četvrtog dana Kopaonik biznis foruma, da je Srbija posvećena smanjenju dispariteta u obrazovanju dece i promovisanju inkluzivnosti.
"To se najbolje vidi u reformi predškolskog obrazovanja. Uvođenje novog okvira predškolskog kurikuluma bilo je zaista transformativno. Tako sada sva deca koja posećuju predškolsko učenje kroz igru grade temelje doživotnog učenja", rekla je Kostadinava kao plenarni govornik.
Ona je navela da je finansijska podrška, posebno zajam Svetske banke, bila ključna za proširenje fizičkih kapaciteta u predškolsim ustanovama.
"Kada je reč o mentalnom zdravljnu, delimo viziju da je izgradnja otpornih zajednica temelj održivog ekonomskog rasta. Uz obezbeđenu političku podršku, Srbija napreduje u promovisanju mentalnog zdravlja i psihološkog blagostanja dece i adolescenata. Važna prekretnica bilo je potpisivanje Memoranduma o razumevanju između šest ministarstava, koja rade zajedno", navela je ona.
Kostadinova je naglasila da UNICEF podržava vladu da izradi snažan akcioni plan sa konkretnim koracima i budžetskim izdvajanjima za postizanje ciljeva ovog dokumenta.
"Sve je to moguće, kao i rad UNICEF-a što je moguć, zahvaljujući snažnoj saradnji sa privatnim sektorom, a posebno sa biznisom koji je usredsređen na decu", navela je Kostadinova.
Naglasila je da je Srbija pokrenula i već proširila širom zemlje programe roditeljstva, kućne posete i pedijatrijsku negu, kao i predškolsko i socijalno staranje, radeći zajedno za UNICEF-om.
"A to je praćeno i novim izdvajanjima iz lokalnih budžeta od preko pola miliona evra u 29 opština. I postoji veoma jak ekonomski razlog i pozadina za ovaj korak. Ulaganje u intervencije u ranom detinjstvu donosi povrat u proseku četiri do pet puta veći od početnog ulaganja", navela je ona.
Kostadinova je rekla da je raduje što je i ove godine pitanje dece i mladih na KBF visoko na agendi.
Kako kaže, u okruženju koje se stalno menja, očigledno da je potrebna snažna saradnja u fragmentisanom svetu.
Navela je da novoobjavljeni izvestaj UNICEF-a o saradnji u fragmentisanom svetu pokazuje da će polikriza napredovati, što može da ugrozi dobrobit dece - geopolitičke promene, ekonomska fragmentacija...
Poručila je da upravo politička uključenost mladih u javne politike može ublažiti te rizike.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.