Gori zemlja u Srbiji, a kako je njima? UNA proverava - kako vrućinu podnose oni koji rade teške fizičke poslove

Nikome nije lako, a posebno ne njima

Autor: Lena Sladojević
20.06.2024. 19:10
  • Podeli:

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je preporuku da se obavljanje poslova prilagodi uslovima visokih temperatura. Preporuka je izdata kako bi se rizik po zdravlje zaposlenih, sveo na najmanju moguću meru. Tim povodom obišli smo radnike, koji rade teške fizičke poslove, da proverimo kako oni podnose današnjih 36 stepeni.

Kako su nam objasnili, kada su u pitanju fasade, odnosno spoljni poslovi, rade ih rano ujutro ili uveče. Isto tako vode i računa o tome koje poslove sklapaju tokom leta, a koje tokom zime.

"Mi imamo malo i tu sreću, pa ne radimo na krovovima, gde je zaista pakleno, na limenim krovovima, gde je temperatura više od 70 stepeni. Sad u ovom trenutku biram takve poslove, da su unutra, da su u zatvorenom prostoru", kaže Ivan Đurđić ispred 'Renoviramo.rs'.

Kako objašnjava, na vrućinama je najvažnije sačuvati radnike, imati prema njima prijateljski odnos, dozvoljavati im da naprave pauze i da odmore. No, tu su i drugi načini da im se olakša rad.

"To je ulaganje u tehnologiju koja nam omogućava manje fizičkog napora. U procese koji su fizički zahtevni, uvodimo savremene mašine, umesto ljudi. Drugi kolosek je taktički, najteži poslovi obavljaju se ujutro, kada su ljudi odmorni, sveži, manja je gužva, sve ide jednostavnije. Tokom rada vodimo računa i da je oprema naoštrena, da moraju manje snage da ulože, da su burgije oštre, dleta", dodaje Đurđić.

Radnici ostvaraju prava prema Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, koji definiše obaveze poslodavca, odnosno prava zaposlenog u ekstremnim situacijama. Član 46 jasno nalaže da je poslodavac dužan da organizuje poslove bezbednosti i zdravlja na radu.

"Kod ovakvih situacija kada su ekstremne vrućine kada zaposleni rade na građevini, na izgradnji puteva, koji rade u nekim zatvorenim prostorijama koje nisu klimatizovane, zaposleni ima mogućnost da prema tom zakonu, poslodavcu saopšti da jednostavno nema uslove da obavlja rad, na način na koji je normalno i predviđeno da obavlja. Poslodavac može da uvaži tu sugestiju zaposlenog ili da je ne uvaži", kaže za UNU advokat Nikola Panjković.

Ukoliko poslodavac ne uvaži molbu zaposlenog, zaposleni može da ode sa rada. No, mora u roku od osam dana da obavesti inspekciju rada zašto je otišao sa radnog mesta. Prema preporuci, poslovi treba da se prilagode ovim ekstremnim temperaturama naročito između 11.00 i 16.00 časova. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()