Nelegalno oružje građani mogu da predaju svakog dana do 8. juna u najbližoj policijskoj stanici, kao i da pozovu policajce da dođu na kućnu adresu i preuzmu oružje, podsećaju iz MUP-a
Državni sekretar u Ministrstvu unutrašnjih poslova Srbije Danilo Stevandić je izjavio da je do sinoć predato 32.427 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava i istakao da trenutno u Srbiji nema većih bezbednosnih izazova.
On je rekao da su od 8. maja, kada je počela akcija predaje nelegalnog oružja u posedu građana, do sinoć u 19 sat predata 26.094 komada oružja i 6.333 minsko-eksplozivna sredstva, kao i 1.349.719 metaka različitog kalibra.
"To govori o ličnoj odgovornosti građana. Želim da apelujem na građane da to učine svakog dana u najbližoj policijskoj stanici. Mogu i policajci da dođu na kućnu adresu i preuzmu oružje", naveo je Stevandić za RTS.
On je, povodom dve masovne pucnjave koje su se desile u Srbiji, kazao da se država nalazi uvek na mestu na kome treba da bude – uz svoje građane. Stevandić je podsetio da su pripadnici MUP-a efikasno uhapsili osumnjičene za oba zločina, nakon čega su pojačali vidljivo prisustvo policije na svim javnim prostorima.
"Od početka godine zabeležen je trend smanjenja krivičnih dela i prekršaja protiv javnog reda i mira za četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine. Trenutno nemamo većih bezbednosnih izazova. Stanje bezbednosti je stabilno", rekao je Stevandić za RTS.
Prema njegovim rečima, deca u školama u Srbiji su sigurna i bezbedna.
"Povećali smo broj policijskih službenika koji su angažovani zbog unapređenja bezbednosti učenika i škola. Na obezbeđenju 1.832 državne i privatne škole i njihovih 4.180 objekata, svakodnevno je angažovano 3.500 policijski službenika", naveo je Stevandić.
Govoreći o lažnim dojavama o postavljenim bombama, on je rekao da je od 17. do 20. maja u 337 škola i 16 drugih objekata bilo prijave o postavljenim eksplozivnim naprava, ali je kontradiverzionim pregledima utvrđeno da su lažne.
"U toku je operativni rad na otkrivanju tih dela. Pozivi upućeni sa inostranih telefonskih brojeva, odnosno i-mejl servera koji korisnicima omogućava anonimnost i enkripciju podataka. Uspostavili smo međunarodnu operativnu saradnju sa partnerima u inostranstvu. U toku je razmena podataka i dalji rad na otkrivanju učinilaca", naveo je Stevandić.
Prema njegovim rečima, bilo je više desetina hiljada imejlova u proteklih godinu dana, odnosno lažnih dojava o postavljenim bombama.
"Uspeli smo da otkrijemo četiri izvršioca, za tri su podnete krivične prijave, a za jednim raspisana potraga. U još četiri slučaja smo utvrili da su deca do 14 godina", rekao je Stevandić.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.