Sve je normalno radilo iako je nedelja i drugi dan Božića, a oni koji rade o svom poslu, uslovima, plaćenim ili neplaćenim satima ne žele da pričaju
I drugi dan Božića bio je sunčan i topao. Pravo vreme za odmor i porodicu, za kafu pokraj reke ili za popodne ispred televizora. Međutim, nije baš tako…
Četvrta Božja zapovest kaže:
Sećaj se dana odmora da ga svetkuješ,
Šest dana radi i svrši sve svoje poslove,
A sedmi dan je odmor gospodu Bogu tvojemu.
To u Beogradu, u nedelju, na dane praznika ipak ne važi. Profitu, čini se, nije potreban odmor, pa u prestonici sve normalno radi, iako je drugi dan Božića. Primetna je još jedna, malo sumornija slika: oni koji rade nedeljom i za praznike o svom poslu, uslovima, plaćenim ili neplaćenim satima neće da pričaju.
U sektoru trgovine i usluga nedelja je izjednačena sa radnim danom. Ta činjenica sporna je i građanima. Većina anketiranih smatra da ljudi treba da odmaraju, pa čak da ni subote ne treba da budu radne, ali ipak znaju da je profit taj koji odlučuje pitanju.
Za rad nedeljom ili na državne praznike, poslodavac je u obavezi da zaposlenom isplati uvećanu zaradu najmanje 110 odsto od osnovice, odnosno od ugovorene cene radnog sata.
Najveći otpor ukidanju radnog praznika i nedelje je naravno, kod poslodavaca, a teško je i proveriti da li oni uopšte i koliko poštuju zakon, navode iz sindikata.
"Vrlo teško možete da uđete u trag poslodavcima, odnosno da vidite kako plaćaju taj dan, odnosno, da li radnici u toku radne nedelje imaju jedan slobodan dan, kako zakon predviđa. Pretpostavljam da se tu lako krši Zakon o radu i da je vrlo teško ući u tu priču. Mislim da inspekcija rada tome ne posvećuje dovoljno pažnje", kaže za UNU Zoran Mihajlović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije.
A u šarenilu Knez Mihailove ulice i "medvedi" progovaraju od muke. Ovaj sa kojim smo mi razgovarali kaže da je, u jednom trenutku, radio čak tri posla, a da je sada, kaže, spao na dva. Ipak, kaže i da je zarada je u Knezu, ispod maske, bila dobra za praznike.
"Spavam dva sata i smuči mi se. A mora da se radi. Ali kad bi oni više plaćali, to jest, kad bi davali sat po 600 – 700 dinara, pa puta 10, 15 sati, bilo bi nešto, a pošto neće da plaćaju, mora se rade dva posla", objašnjava za UNU "meda" iz Knez Mihailove.
Nezaposlenost u Srbiji je rekordno niska – tek 8,9 odsto. Ipak, kako inflacija divlja, mnogi traže dopunske delatnosti da bi kućni budžet mogao da se napuni. Međutim, radnici se zbog loših uslova na takvim poslovima zadržavaju tek par meseci.
"Realno, gazde malo plaćaju i onda ide frka sa radnicima, kad bi se oni malo raširili.. to bi bila druga priča!", zaključuje naš "meda".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.