Kad srednjoškolci pritisnu prekidače empatije: Kako izgleda na jedan dan hodati 'u patikama' izbeglica

Višegodišnji projekat Agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice, pod nazivom "U njihovim patikama", uspešno je okončan u veri da se zajednički stvaraju bolji uslovi za sve one koji su u izbeglištvu

Autor: Emilija Pešić
25.11.2023. 20:30
  • Podeli:

Đaci i profesori iz cele Srbije hodali su u patikama izbeglica da bi naučili kako da im pomognu da se osete prihvaćenim u novim sredinama.

Višegodišnji projekat Agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice, pod nazivom "U njihovim patikama", uspešno je okončan u veri da se zajednički stvaraju bolji uslovi za sve one koji su u izbeglištvu.

Postoje još samo oni koji žele da pomognu. Srednjoškolci iz cele Srbije probali su da razumeju izazove sa kojima se suočavaju izbeglice i da daju svoj doprinos za njihovo što lakše prihvatanje u Srbiji.

"Podsetiću vas da je, dragi učenici pre svega, vrlo jednostavno i lako pomoći svom dečku, devojci, bratu mami tati, ali velika stvar u životu je kada u žicotu pomognete onima kojima je pomoć potrebna koji su ostali bez ičega. Sve u životu su izgubili što je bilo njihovo i totalno su se našli u  nekom novom svetu", kaže direktorka Matematičke gimnazije Mirjana Katić.

Posle pažljive analize, žiri je jednoglasno odlučio da prvu nagradu u ovogodišnjem ciklusu projekta "U njihovim patikama" dodeli timu Gimnazije "Sava Šumanović" iz Šida.

"Trudili smo se da razbijemo stereoptipe o migrantima izbeglicama, radili smo u kampovima sa decom izbeglicama, animirali smo naše odeljenje, širili to znanje sa drugim školama", kaže Milica Erković iz pomenute škole.

Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice pokrenula je ovaj projekat uz podršku Ministarstva prosvete sa zajedničkim ciljem da mlade motivišu na konkretne aktivnosti kako bi pomogli izbeglicama.

"Za mlade se često kaže da imaju čisto srce i dobre namere, a vi ste to još jednom potvrdili učešćem u ovom projektu gde ste pokazali saosećajnost i podršku onima koji su sve izgubili sve", istakao je šef Predsedništva UNHCR-a u Srbiji Sufijan Adjali.

"Ono što bih posebno naglasila jeste zapravo jedna empatija, odnosno zrelost naše dece, naših mladih ljudi da veoma lepo ljudski prihvate svakog svog vršnjaka koji je ušao u svaki razred, u svakoj školi u našoj zemlji", kazala je Dragana Jovanović Rajić iz Ministarstva prosvete.

Najmanje 140 miliona prisilno raseljenih u svetu primorano je da pobegne iz svojih domova. Nada je da će današnji mladi, a budući lideri, biti u stanju da pronađu rešenja i podstaknu društvo na akciju. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()