Jedna od tri žene koje su doživele neki oblik nasilja se sa bliskim osobama viđa jedanput godišnje ili čak ređe
Povodom obeležavanja 16. dana aktivizma protiv nasilja nad ženama pokrenuta je kampanja "Tiče me se" čiji je cilj da skrene pažnju na oblike nasilja koji nisu dovoljno prepoznati kao opasni, navedeno je u saopštenju Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U okviru ovogodišnje kampanje pod sloganom "Ljubomora nije ljubav" javnost će biti edukovana o prisilnoj kontroli u partnerskim odnosima, poručili su organizatori.
Kontrola u vezi ima dalekosežne psihičke i fizičke posledice po žrtvu i može da dovede do prekida društvenih kontakata i finansijske nesigurnosti, što otežava mogućnost izlaska iz nasilne veze. Istraživanje Republičkog zavoda za statistiku pokazuje da su žene koje su doživele neki oblik nasilja češće izolovane.
Jedna od tri žene koje su doživele neki oblik nasilja se sa bliskim osobama viđa jedanput godišnje ili čak ređe. Takođe, ove žene obično nemaju bliske osobe od poverenja kod kojih mogu otići u slučaju doživljenog nasilja.
Ograničavanje kontakata sa prijateljima i porodicom, stalne kritike i optužbe, praćenje kretanja i nadziranje svakodnevnih aktivnosti, zabrane vezane za donošenje odluka ili zaposlenje, samo su neki od primera ponašanja koja spadaju u kontrolu u partnerskoj vezi, a kojima nasilnik nastoji da žrtvu dovede do potpune izolacije, zavisnosti i nemoći.
Ovakvo ponašanje se nekad pogrešno tumači kao ljubomora, a može prerasti u mnogo ozbiljnije i opasnije oblike nasilja, čak i one sa smrtnim ishodom, objašnjavaju pokretači kampanje.
Prema Analizi femicida vatrenim oružjem koju je sproveo UNDP, u dve trećine slučajeva ubistava kod počinioca bila je prisutna ljubomora, dok Istraživanje o femicidima praćenim samoubistvom počinioca govori da su u 81 posto slučajeva nasilnici pre ubistva pokazivali kontrolišuće ponašanje prema partnerki.
U okviru ovogodišnje kampanje "Tiče me se", UNDP će putem društvenih mreža Instagram i Facebook predstaviti različite situacije i taktike izolacije i kontrole u vezi, kojima su pre svega izložene žene i devojke, kako bi se ovakvo ponašanje na vreme prepoznalo i zaustavilo.
Kampanja Ljubomora nije ljubav #TičeMeSe se realizuje uz podršku projekta "Zaustavimo nasilje - Ostvarimo ravnopravnost", koji zajednički sprovode agencije UN-a u Srbiji, UNDP, UNFPA, UNICEF i UN Women u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, uz podršku Vlade Švedske.
Projektom se doprinosi stvaranju društva u kome su rodno zasnovana diskriminacija i nasilje neprihvatljivi, prava žena su zaštićena, a žene i muškarci ravnopravno učestvuju i doprinose svim sferama života.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.