Više od 500 miliona žena živi u takvim egzistencijalnim uslovima da ne mogu da priušte osnovna sredstva za higijenu tokom menstrualnog ciklusa.
Ako uzmemo u obzir da su ti proizvodi poskupeli za oko 30 odsto u poslednja 4 meseca, pitanje je da li nešto što je higijenska neophodnost sve više postaje luksuz?
Kada smo pre skoro mesec dana posetili aktivistkinju Milicu Ilić koja je postavila besplatna ženska kolica u Ustanovu kulture Parobrod, nismo znali koliko su neophodna.
Da je interesovanje ciljne grupe veliko, potvrđuje to da je Milica kolica do sada punila četiri puta.
Dugoročno rešenje jeste smanjenje PDV-a na higijenske proizvode, neophodne u toku menstruacije. U Srbiji on iznosi 20 odsto, uz napore aktivistkinja da se smanji bar na 15.
"Naš krajnji cilj je da na političkom simboličkom nivou skinemo PDV, a da se na praktičnom nivou koji će doneti stvarnu promenu za žene i devojke obezbede besplatni menstrualni proizvodi", kaže Višnja Bacanović iz "Gender knowledge Hub".
Taj zahtev sačekaće novi saziv vlade i novog ministara finansija.
Da drugačije može pokazuje primer drugih država. Škotska je prva u svetu zakonom obezbedila besplatne uloške i tampone. Velika Britanija je ukinula porez, susedna nam Hrvatska uspela je da ga smanji sa 25 na 13 odsto, a u toku je kampanja da on bude samo pet odsto.
"Istraživanja pokazuju da imate mladih žena i devojka koji to uopste ne mogu da priušte, ali prvi korak jedne zemlje koja želi da pokaže da je demokratska i koja voli da se pohvali time da zaista menstrualne potrepštine je da porez bude pet odsto. Mi tu borbu nismo završili", kaže Anka Mrak Taritaš, poslanica u hrvatskom parlamentu.
"Ja imam jednu prijateljicu koja ima tri ćerke, i zamislite četiri osobe koje imaju menstruciju. To je zaista ozbiljna stavka ali mnogo važnije od toga koliko to zapravo košta je pitanje zašto se plaća porez na nešto što je ženama i devojčicama neophodno", kaže Bacanović.
U toku je i kampanja koja se zalaže za to da ovi proizvodi budu dostupni i besplatni u školama.
Karlovac, grad u Hrvatskoj, za sada je jedini koji nudi tu opciju.
"Postavljeni su ormarići unutar škola gde one ne moraju nikoga da pitaju, nego mogu samo da dođu i uzmu", pojasnila je Marina Novaković Matanić, predsednica udruženja DIGNITAS.
Istraživanje Gender Knownlege Huba iz Novog Sada pokazalo je da je 70 posto devojaka bar jednom u prethodnih godinu dana dobilo menstruaciju u školi, a da nisu imale menstrualni proizvod kod sebe.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.