Još pre četiri godine u zemlji je nedostajalo 500 profesora matematike i informatike
Na Matematičkom fakultetu u Beogradu ove godine je na smeru informatika popunjeno svih 160 mesta, ali na smeru profesora matematike i računarstvo upisalo se samo devet novih studenata.
Dekan Matematičkog fakulteta u Beogradu Zoran Rakić kaže da je interesovanje za profesorska zanimanja u celoj zemlji na veoma niskom nivou, i da je potrebna dugoročna strategija, kako bi se taj problem rešio.
Ovakav trend opadanja zainteresovanosti za profesorska zanimanja na ovom fakultetu, kaže Rakić, počeo je još 2015. godine kada je bilo 112 kandidata da bi se već sledeće godine upisalo samo 56.
Svake naredne godine bi se broj prepolovio i dalje, tako da je ove godine prvi put upisano manje od 10 brucoša.
Još pre četiri godine u zemlji je nedostajalo 500 profesora matematike i informatike, te su škole prisiljene da zapošljavaju kadrove koji nisu nastavno osoblje po vokaciji već inženjere, nesvršene studente matematike pa čak i ljude sa nesrodnih fakulteta poput DIF-a što predstavlja dodatni problem što utiče na kvalitet znanja.
Prema njegovim rečima, problem postoji zbog podrivanja obrazovnog sistema.
“Prvenstveno mislim na plate i status profesora. Malo ljudi se odlučuje da to studira, jer, na primer, za prirodne fakultete čovek mora da se uloži priličan trud da ga završi, a onda dođe na posao za malu platu i na zakone koji su promenjeni na štetu profesora", smatra Rakić.
Kao primer, profesor Rakić navodi da je prosečna plata u IT sektoru u Srbiji 250.000 dinara što je dvostruko više od prosečne plate profesora Univeziteta u Beograd.
Ukazao je da je potrebno da država napravi dugoričnu strategiju.
Zato su, kaže, fakulteti prirodnih nauka, kao i Filološki i Filozofski fakulteti koji obezbeđuju profesorske kadrove, za akciju da se to pitanje rešava, a o tome će se više znati kada to bude tema Senata Univerziteta u Beogradu.
Dodaje da Srbija ima talenotovanu decu matematičare, naročito iz Matematičke gimnazije, ali da sve više đaka iz prestižnih škola ne studira u Srbiji, već odlaze u inostranstvo, na najpretižnije univerzitete, na kojima dobiju stipendije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.