Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici slave Bogojavljenje – praznik ustanovljen u spomen Hristovog krštenja
Širom Srbije na Bogojavljenje tradicionalno je organizovano plivanje za Časni krst.
Tradicionalno se u podne plivalo na Zemunskom keju u Beogradu. Deonicu dugu 33 metra, koja simbolizuje Isusove godine, prvi je preplivao Ivan Petkovski.
"Očekivao sam, ciljao sam to, javio sam tati da idem, nagovorili su me drugari. Bilo je hladno, ali sve u svemu fenomenalno", kaže Petkovski kome je ovo prvi put da se takmiči.
Ističe da krst posvećuje svojoj porodici i prijateljima iz Boleča. U Zemunu je plivalo oko 500 takmičara, a među njima je bilo i devet devojaka. Najbrža među devojkama bila je Zorica Anastasijević.
Bogojavljansko plivanje za Časni krst održano je i na Adi Ciganliji, a prvi je do njega doplivao pripadnik Žandarmerije Nikola Trajković. U plivanju za Časni krst, u vodi temperature pet stepena Celzijusa, učestvovala su 44 plivača, a pored građana, takmičili su se i pripadnici Vojske Srbije, Žandarmerije, Vojne akademije i SVIBOR-a. U takmičenju je učestvovala i jedna žena, Ksenija Jovanović.
Pobednik je dobio prelazni plašt i Časni krst u trajno vlasništvo. Pre plivanja za Časni krst, u hramu Svetog Đorđa na Banovom Brdu služena je sveta Bogojavljenska liturgija, a potom je organizovana svečana Bogojavljenska litija, na čijem čelu su pripadnici Žandarmerije nosili Jerusalimski krst.
Za časni krst se plivalo i na Vlasinskom jezeru na 1.200 metara nadmorske visine. Osamnaestogodišnji Jovan Kecović je prvi, od 186 plivača, stigao do ledenog krsnog odličja u Zapadnoj Moravi u Čačku.
"Ovo mi je drugi put da plivam za Časni krst, puno mi je srce što sam sada doplivao prvi. Velika je čast i ovo mi puno znači. Na ovaj način želim da dam svoj doprinos u očuvanju srpske tradicije i običaja. Nije bilo mnogo hladno", rekao je Jovan.
Ove godine prijavilo se skoro 200 takmičara, a hladnom Moravom zaplivalo je rame uz rame sa momcima i osam devojaka.
"Uspeli smo, zahvaljujući našim kulturnim delatnicima da ovu manifestaciju zaštitimo kao kulturnu baštinu koja je vaoma značajna za sve nas. Naravno 20 godina zaredom, posle skoro 70 godina pauze. Naša Morava je ovoga puta reka Jordan, duhovo izvorište za sve Čačane i sve verujuće ljude", rekao je gradonačelnik Čačka Milun Todorović koji je čestitao Jovanu i odvažnim devojkama koje su danas plivale za Časni krst.
Dvadesetrogodišnji student Vasilije Janić prvi je doplivao do Časnog krsta za koji je ove godine na Đetinji u Užicu plivalo rekordnih 110 učesnika.
“Jako je lep osećaj, prvi put sam učestvovao 2017. godine. Smatram da je ovo jedna od naših, iz duhovnog aspekta gledano, obaveza da ispoštujemo, da saosećamo sa Isusom Hristom“, rekao je Janić.
U Bogojavljenskom plivanju učestvovalo je i 15 užičkih policajaca. Svi učesnici ovogodišnje 14. manifestacije dobili su ikonu, a pobedniku je pripao i zlatnik.
“Ovde nas je okupio veliki hrišćanski praznik Bogojavljenje, ali i tradicija koju negujemo već 14 godina sa željom da ostanemo ujedinjeni u veri. Svi ste pobednici i svima želim blagostanje, dobro zdravlje i sreću. Sigurna sam da nas vera i uspeh u narednom periodu čekaju zahvaljujući tome što ćemo ostati na pravom putu, putu vere i hrabrosti“, poručila je učesnicima gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević.
Plivanju je prethodila litija od Crkve Svetog Marka do Gradske plaže.
U hladnu Savu kod Šapca ušlo je više od 60 učesnika. Prva do krsta stigla je Svjetlana Isajlović iz Belotića u Mačvi, jedina žena koja je danas plivala u tom gradu.
"Prvi put plivam, uvek mi je bila želja da plivam. Bila sam trudna prvi put, drugi put, i sad sam napokon mogla da plivam, želja mi se ostvarila", kaže Isajlovićeva.
Dodaje da je Sava mnogo hladna, ali da je ponosna na sebe što je izdržala i da su je iz publike bodrili suprug i sin.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici slave Bogojavljenje – praznik ustanovljen u spomen Hristovog krštenja i objavljivanje Bogočoveka. Jedan je od 15 najvećih hrišćanskih praznika. Tradicionalno se na ovaj dan pliva za Časni krst.
Plivanje za Bogojavljenski krst, na inicijativu Narodnog muzeja u Čačku, upisano je u nacionalni registar "živog nasleđa" Srbije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.