Trgovina ljudima u porastu: Na jednu identifikovanu idu tri do pet neidentifikovanih žrtava

Sajtovi i bandere prepuni su sumnjivih oglasa za posao, a ponekada ne treba verovati ni partneru koji vas poziva u inostranstvo, tvrde upućeni

Autor: Lena Sladojević
31.07.2023. 19:45
  • Podeli:

Obeležen je Međunarodni dan borbe protiv trgovine ljudima, koja je nažalost u porastu i u svetu i kod nas. Prema tvrdnjama udruženja Astra, čak ni zvanična statistika ne prikazuje potpunu sliku, jer na jednu identifikovanu žrtvu ide tri do pet neidentifikovanih.

Na prvom mestu je i dalje seksualna eksploatacija, naročito žena i devojčica. Sve više se povećava i broj eksploatisanih muškaraca, ali iz razloga što su oni zastupljeniji u lako vidljivim profesijama.

"Na primer, građevina ili neke uslužne delatnosti, kafići, lanci proizvodnje. Dok su žene najčešće u tim nevidljivim iliti domaćinstvima, na polju, čuvajući starije osobe ili pak decu", kaže za UNU Marija Vukašinović iz Tim za podršku žrtava trgovine ljudima ASTRA.

Nažalost, sajtovi i bandere na ulicama su i dalje prepuni sumnjivih oglasa. A oni uglavnom glase ovako:

"Manekenke, igračice, posao u inostranstvu, odlična zarada, dozvola za rad obezbeđena" ili "Stranoj kompaniji potrebni saradnici za dodatni posao".

"Pre svega, jako je važno dobro se informisati pre bilo kakve odluke odlaska u inostranstvo na rad ili prihvatanja putovanja sa nekim koga ste skoro upoznali. Te ponude koje su toliko dobre da bi bile istinite, jer se uvek ispostavi da su to ponude koje iza sebe kriju neku opasnost", objašnjava Vukašinović.

Ponekad ne treba verovati ni partneru koji vas poziva u inostranstvo, jer je jedna devojka nedavno završila zaključana u stanu, a on ju je jedno vreme seksualno iskorišćavao.

"Kada joj se ukazala prilika da nekako izađu iz stana, otišla je sa njim u restoran, otišla je u WC i tako je i pobegla i spasila se. Treba imati i hrabrosti i treba znati kako to izvesti i treba znati jezik", kaže za UNU Hajrija Ramadani, predsednica Udruženja žrtava nasilja "HAJR".

Zato je vrlo važno da:

  • Proverite firmu koja vam nudi posao.
  • Prilikom potpisivanja, ugovor mora biti na jeziku koji razumete.
  • Ne plaćajte nikakav novac agenciji koja posreduje pri zapošljavanju, jer to nije po zakonu.
  • Nikome ne dajte svoj pasoš ili telefon, makar ga tražio vaš partner ili član porodice.
  • U inostranstvu uvek imajte kopiju dokumenata i naučite napamet adresu amabasade svoje zemlje.
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()