Korejski monasi su još u 8. veku počeli da štampaju svoje sutre, odnosno umotane svežnjeve tekstova
Davno pre Gutenberga, štamparstvo je u Aziji bilo toliko rasprostranjeno da su na korejskom poluostrvu lokalni hramovi štampali knjige još krajem 14. veka. Dokaz za to je odnedavno i u Srbiji: Udruženje Adligat verno čuva fototipsko izdanje najstarije prve štampane sačuvane knjige na svetu.
Korejski monasi su još u 8. veku počeli da štampaju svoje sutre, odnosno umotane svežnjeve tekstova. Fototipsko izdanje najstarije štampane knjige jasan je pokazatelj koliko je brzo tekao njihov napredak.
"Velika je zabluda da jeGutenberg prvi koji je izmislio štampu, ali ne treba nikada potceniti njegov uticaj koji je imao na svetsku civilizaciju, ali je činjenica da su narodi na dalekom Istoku pre svega Južna Koreja, Japan i Kina koristili sistem štampe daleko pre", kaže Viktor Lazić, predsednik Udruženja Adligat.
Lokalni hramovi su u Koreji štampali knjige tehnologijom metalnih slova već krajem 14. veka.
"1377. godine odštampana je jedna cela knjiga iz dve sveske "Đikđi" se zove i to je najstarija sačuvana knjiga na svetu odštampana metalnim slovima. Original se nalazi u Francuskoj biblioteci u Parizu, original druge sveske. Prva sveska je izgubljena i u Južnoj Koreji", kaže Lazić.
Knjiga je Antologija zen učenja velikih budističkih monaha, a mecena te knjige bila je monahinja. Restauracija knjige u Južnoj Koreji trajala je celu deceniju.
"Činjenica da je ova knjiga odštampana 78 godina pre Gutenbergove Biblije je stvar velikog ponosa u Južnoj Koreji i oni to samo smatraju dokazom koliko je izvrsna njihova kultura i istorija. Inače oni su ove godine proslavili 4.300 državnosti", dodaje Lazić.
Fototipsko izdanje knjige je u muzej Udruženja Adligat stiglo zahvaljujući Ambasadi Južne Koreje. U Adligatu se inače nalazi više od milion bibliografskih jedinica. Pored 40 legata najznačajnijih srpskih i evropskih književnika, glumaca, ovde su predstavljene i različite kulture sveta, knjige od bambusa, ljudske kože i kostiju, bananinog i palminog lišća, jestivih knjiga od pirinča i nejestivih od slonovog izmeta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.