UNA istražuje: Kako se izboriti sa ispitnom tremom i ima li joj leka?

Pred važne događaje poput prijemnog ispita često se osećamo kao da nas obuzima neko čudovište sa kojim ne možemo da se izborimo

Autor: Jana Jakšić
14.06.2023. 20:21
  • Podeli:

Jun je tradicionalno rezervisan mesec za proveru znanja. Studenti ne spavaju noćima zato što spremaju ispite, srednjoškolci prijemni za fakultet, a osnovci malu maturu. Bez obzira na uzrast jedno je sigurno - svako ima barem malu tremu. Kako se sa njom izboriti i ima li joj leka?

Znojenje dlanova, jako lupanje srca i bol u stomaku. Pred važne događaje poput prijemnog ispita često se osećamo kao da nas obuzima neko čudovište sa kojim ne možemo da se izborimo. Tada osim savladavanja gradiva, mora da se savlada i to čudovište zvano trema.

"Trema je ustvari jedna vrsta anksioznosti, to je jedan pravi stručni termin. Napetost i strepnja, zajedno pomešani, jer se plaše ishoda tog ispita", objašnjava psiholog Ljiljana Filipović.

Jana nije tremaroš, ali kaže da njeni vršnjaci muče veliku muku sa strahom od neuspeha, naročito kada imaju samo jednu šansu.

"Neki imaju više opcija tako da nije to toliko striktno, ali ovi koji imaju jednu opciju koji se spremaju dugo za to, jednostavno budućnost im zavisi", kaže maturantkinja Jana Živanović.

Doduše, nisu ni svi ljudi isti, a ni sve vrste trema. Većini učenje u poslednjem trenutku stvara dodatni pritisak, ali ima i onih koji su produktivniji kada im "gori pod nogama".

"Kod ovih koji su kampanjci, koji uče u zadnji čas, njih adrenalinski naboj motiviše da nauče, ali oni su u manjini. Ako imamo blagu tremu, takozvanu podsticajnu, ta trema ne smeta ništa, to vam je kao kad imate leptiriće u stomaku. Stalo vam je da dobro uradite, ali ne remeti rezultat", objašnjava Filipović.

Značajan faktor za tremu, osim gradiva, mogu biti i očekivanja okoline - zato apelujemo da okolina spusti tenziju u danima velikih ispita.

"Mislim da imaju i roditelji uticaja pogotovo oni koji imaju velika očekivanja. Mogu da utiču negativno na decu, ali ima i dece koja su tremaroši."

I na kraju evo i odgovora, koji vam se možda neće svideti - dakle, šta je zvanično najbolji lek za tremu? Učite na vreme!

"Kad se dobro pripreme, onda su sigurni u svoje znanje i onda nemaju razloga za tremu, trema nastaje kada smo nesigurni u sebe kada smatramo da nismo dovoljno dobro pripremljeni".

Dobar san, duboko disanje i dobra koncentracija - dobitna su kombinacija, a iako spavanje sa knjigom ispod jastuka možda nije sigurno rešenje, vredi pokušati. Ako već niste učili na vreme.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()