UNA pita: Da li će šah biti uveden u škole kao predmet?

Iako nekome može da deluje kao obična igra, šah pomaže u razvijanju koncentracije, samopouzdanja i logičkog mišljenja

Autor: Jana Jakšić
30.05.2023. 20:44
  • Podeli:

Naše bake su u školama učile krasnopis, naše mame domaćinstvo, a naša deca bi mogla da uče šah. Šahovski savez Srbije pokrenuo je inicijativu da se šah uvede u škole kao predmet.

Iako nekome može da deluje kao obična igra, šah pomaže u razvijanju koncentracije, samopouzdanja i logičkog mišljenja.

"Mi ćemo pokrenuti akciju kod nadležnih institucija države i ne sumnjam da ćemo tu podršku dobiti, da se šah na velika vrata vrati u obrazovni i školski sistem", kaže predsednik Šahovskog saveza Srbije Dragan Lazić.

Igranje šaha možda ne uvećava biceps, ali zato je najbolji sport za vežbanje moždanih vijuga.

"Kada bi se deca zainteresovala za šah brzo, mislim da bi provodili mnogo više vremena igrajući šah sa drugarima, družeći se, nego na telefonu i video igricama", kaže velemajstor Veilimir Ilić.

"Nije cilj da mi pravimo velemajsore, cilj je da omasovimo šahovsku organizaciju da deca poštuju svoje protivnike, svoje drugare, da deca zahvaljujući šahu koriste ta znanja i logike da idu kroz život i da im pomaže u daljem školovanju i životu", ističe šahovski sudija Nebojša Baralić.

Od poteza do poteza, neprestano mora da se traži najbolje rešenje, baš kao i u rešavanju školskih i životnih zadataka.

"Dakle to su uostalom pokazala i naučna istraživanja, da deca koja igraju šah imaju tu vrstu treninga i šahovskom igrom pokazuju znatno bolje rezultate u školi i brže se i bolje razvijaju u tom logičkom sazrevanju", kaže profesor matematike i član Šahovskog saveza Srbije Draško Beguš.

A da bi se ljubav prema šahu prenela na najbolji način, časove šaha deci će držati  njihovi nastavnici i učitelji.

"Planirane su obuke na nivou srbije, mi imamo jednu bazu učitelja i nastavnika koji su već u okviru svojih predmeta na Učiteljskom fakultetu ili na Fakultetu za fizičko vaspitanje već prošli obuku", zaključuje Beguš.

Igrajući šah poboljšavamo pamćenje, kreativnost i logiku. Šah je pravi ispit za um, zato je namenjen svim generacijama.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()