Žrtvama je jako teško da prepoznaju da su žrtve, a ako su pretprpele bilo kakav oblik eksploatacije oni su već dovoljno traumirani.
Kada se dvadesetjednogodišnja Nevena Mitić ukrcala u voz, u Nišu, očekivala je da je na kraju puta najzad čeka bolji život, i da iza sebe zauvek ostavlja siromaštvo i porodično nasilje. Destinacija je zapravo bila pakao na zemlji.
"Bila sam mlada i naivna i zaljubila sam se i verovala sam da se i on zaljubio, a u stvari ništa nije bilo od toga, to je samo bila zamka, da padnem u ruke kriminalcima. Dve godine bila sam u prinudnoj prostituciji bukvalno kao rob", priča Nevena.
Pretnje da će joj, između ostalog, ubiti porodicu sprečavale su je da nekome ispriča o tome kroz šta prolazi. Sve dok se nije pojavio njen spasitelj.
"Iznajmio je stan, to je bilo u Holandiji ali ja sam želela da odem negde mnogo dalje zato što me je bilo strah. Verovala sam da će me naći i da će me ubiti, tako da želela sam samo neku slobodu i onda sam poželela neku zemlju da bude negde što dalje od tog mesta gde sam ja bila u Holandiji. I našla sam se u Brazilu, u Riju, gde sam živela 23 godine", priča Nevena.
Od tada, njena životna misija je da pomogne drugim žrtvama. Smatra da naše društvo ne daje podršku već upire prstom i sramoti one koji su prošli kroz sličan horor. Prema poslednjim informacijama, broj identifikovanih žrtava u Srbiji je trenutno 52 i to je veći broj u odnosu na prošlu godinu.
"Žrtvama je jako teško da prepoznaju da su žrtve, a ako su pretprpele bilo kakav oblik eksploatacije oni su već dovoljno traumirani. Postoji tu velika količina krivljenja sebe, potrebno je vreme da prođe i razne vrste pomoći podrške, psihosocijalne, da bi neko shvatio kroz šta je prošao, da nije njegova i krivica i da čak i ako je neko dao saglasnost , da to ne znači da to nije krivično delo", pojašnjava Jasmina Krunić, koordinatorka za javne politike ASTRE.
Nada je Nevenu uodržala u životu.
"Posle svega što mi se desilo nisam prestala da verujem ni u ljude. To što mi se desilo me je samo ojačalo, nije me ubilo", zaključuje.
Neveni je bilo potrebno dvadeset godina terapije, traženja odgovora i osnaživanja da bi o svemu što je doživela mogla da priča otvoreno.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.