Donacija je deo dugogodišnje saradnje UNICEF-a sa Ministarstvom zdravlja i sa Domom zdravlja Niš, koja traje od 2014. godine
Razvojno savetovalište Doma zdravlja Niš dobilo je danas vozilo namenjeno za kućne posete porodicama dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju. Ovo vozilo će omogućiti pružanje porodično orijentisanih ranih intervencija (PORI) u domovima porodica, čime se obezbeđuje pristup ključnim uslugama, posebno za porodice u manjim mestima oko Niša.
Donacija je deo dugogodišnje saradnje UNICEF-a sa Ministarstvom zdravlja i sa Domom zdravlja Niš, koja traje od 2014. godine, s ciljem unapređenja ranog razvoja dece i pružanja podrške njihovim porodicama.
Dr Milorad Jerkan, direktor Doma zdravlja Niš, istakao je značaj ove donacije namenjene Razvojnom savetovalištu ka kome gravitira oko 15-20 hiljada dece uzrasta do 6 godina iz Niša i opština u Nišavskom okrugu, od kojih, zbog razvojnih rizika, teškoća i smetnji, 5-5,5 hiljada godišnje dobije usluge Razvojnog savetovališta.
„Razvojno savetovalište u Nišu već decenijama sarađuje sa UNICEF-om, kako bi pružilo što bolju podršku porodicama iz Niša i okolnih opština. Niš i naše Razvojno savetovalište danas je primer dobre prakse u zemlji. Donacija ovog vozila omogućava našim stručnjacima da još efikasnije odgovore na potrebe dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju i da obezbede da sva deca do šest godina sa razvojnim teškoćama, čak i u udaljenim mestima oko Niša, dobijaju pristup uslugama koje su presudne za njihov razvoj“, istakao je dr Milorad Jerkan.
Prema procenama Ministarstva zdravlja, u Srbiji ima oko 60.000 dece uzrasta do šest godina koja imaju razvojne rizike i poteškoće i kojima su ovakve usluge ključne za podršku razvoju i inkluziji. Ministarstvo je krajem 2024. godine usvojilo izmene regulative kojima su rani razvojni skrining i sveobuhvatna timska procena, kućne posete, rad na terenu, video savetovanje i druge komponente usluga ranih intervencija postale deo rada razvojnih savetovališta i PORI timova kao sistemska podrška porodicama širom zemlje.
„Naši domovi zdravlja, pedijatri, sestre i zdravstveni saradnici su stubovi ove podrške. Usklađivanje regulative i poboljšanje uslova rada tako da im omogući da obezbede najbolji kvalitet zdravstvene zaštite za decu i njihove porodice je naš prioritet. Razvojna savetovališta nam daju mogućnost da ta podrška dođe do najosetljivije dece, dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju. Zato me posebno raduje što kroz partnerstvo sa UNICEF-om uspevamo da ih uspostavimo i osnažimo širom zemlje. Cilj je da svaki okrug ima makar jedno razvojno savetovalište koje će imati kapacitet da podrži sve porodice u tom okrugu“, rekao je prof. dr Nebojša Tasić, savetnik u Ministarstvu zdravlja.
Jelena Petković, koordinatorka Razvojnog savetovališta i tima za PORI, istakla je značaj kontinuirane podrške porodicama.
„Uz podršku UNICEF-a i Ministarstva zdravlja, dodatno jačamo naše profesionalne i institucione kapacitete, i pružamo podršku porodicama u skladu sa evropskim i svetskim standardima. Povezivanje sa predškolskom ustanovom i centrom za socijalni rad u jedinstveni tim profesionalaca, takozvani PORI tim, omogućava nam da budemo brojniji, obuhvatimo veći broj porodica i koordinišemo podršku iz svih sektora. Uz ovo vozilo bićemo još bliži porodicama i deci i moći ćemo da im pružimo podršku baš tamo gde im je potrebna, gde žive i borave – kod kuće i vrtiću“, izjavila je Jelena Petković.
Do sada je u PORI program uključeno preko 4.000 dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihovih porodica. Cilj je da ova dobra praksa dopre do svake porodice dece sa razvojnim teškoćama.
„Roditelji dece sa smetnjama u razvoju sreću se sa brojnim izazovima od najranijeg uzrasta deteta. Kada im se podrška pruži rano to im značajno pomaže da prihvate drugačije okolnosti i organizuju svoj život tako da svaki trenutak bude prilika za učenje i razvoj. Veštine za ovo drugačije roditeljstvo nisu jednostavne, ali uz kontinuiranu podršku stručnjaka mogu da se savladaju na zadovoljstvo i deteta i nas roditelja“, rekla je Biljana Stojanović, predstavnica udruženja roditelja dece sa autizmom i drugim poteškoćama i invaliditetom DAN.
U prethodnim godinama, UNICEF i Ministarstvo zdravlja unapredili su kapacitete domova zdravlja i razvojnih savetovališta, u 15 od 25 okruga u celoj Srbiji, dok je u 2025. godini uključeno još 6 novih.
Jelena Zajeganović Jakovljević, rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj dece iz UNICEF-a, naglasila je važnost partnerstava za investiranje u najranije godine života deteta.
„Ulaganje u rani razvoj dece je najisplativija investicija za budućnost društva. Zahvaljujem našim donatorima, pojedincima i poslovnom sektoru, koji zajedno sa nama rade na tome da osiguramo da svako dete, bez obzira na to gde živi, dobije pristup ključnim uslugama za podršku ranom razvoju. Nastavićemo da radimo dalje na širenju mreže usluga ranih intervencija i obezbeđivanju podrške za njihovu održivost i kvalitet. Ponosni smo na rezultate razvojnog savetovališta i PORI tima u Nišu čije znanje i kapaciteti pariraju mnogim evropskim zemljama“, istakla je dr Jelena Zajeganović Jakovljević.
UNICEF je u proteklim godinama, zahvaljujući uspešnim donatorskim kampanjama, podržao obuku stručnjaka, opremanje savetovališta digitalnim alatima, didaktikom i asistivnom tehnologijom, čime je omogućio unapređenje sistema podrške deci i porodicama u najosetljivijim grupama.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.