Potpisan je Memorandum o saradnji regiona i objedinjavanju svedočanstava
Dvadeset četiri godine od osnivanja Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih na Kosovu i Metohiji, i dalje se 1.615 osoba srpske i albanske nacionalnosti vode kao nestali. Višedecenijska tragedija koja je obeležila hiljade porodica, ponovo poziva na odgovornost i prištinsku stranu na saradnju u potrazi za nestalima.
U punoj sali Medija centra, porodice nestalih i kidnapovanih na Kosovu i Metohiji, održali su minut ćutanja pre početka konferencije pod nazivom "Vapaji članova porodica žrtava". Odmah potom, usledila su i retorička pitanja.
"Ko je odgovoran za zataškavanje zločina, premeštanje grobnica, trgovinom organima kidnapovanih Srba i ostalih? Ko je odgovoran za grubo kršenje međunarodnih humanitarnih prava, skrivanja dokumentacije i dokaza o zločinima?", upitala je predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji Verica Tomanović.
"Tokom prošle godine imali smo preuzete posmrtne ostatke samo jednog lica srpske nacionalnosti, čiji su posmrtni ostaci sahranjeni u Gračanici. Imali smo samo jednu posmrtnu lokaciju od strane Prištine i to je lokacija kod Podujeva - nije zatvorena lokacija, nastaviće se sa proverom. Imali smo otvoren samo jedan novi zahtev za traženje nestalog lica, i dalje se u mrtvačnici vodi 350 NN posmrtnih ostataka", kaže viši savetnik načelnik Odeljenja za nestala lica Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije Ljiljana Krstić.
Pre pet godina, predsednik Srbije najavio je Zakon o nestalim licima, koji je ostao samo na Radnoj grupi.
"Zakon o nestalim licima bi regulisao kroz prvnu formu mnoge probleme sa kojima se u svakodnevnom životu susreću nestali, porodice traže od Vlade da u knjgama za osnovne i srednje škole za mlade generacije bude odgovarajuće gradivo o stradanju tokom devedestih i stradanju njihovih rođaka i sugrađana", ističe predsednica Koordinacije srpskih Udruženja porodica nestalih, poginulih i ubijenih lica na području bivše Jugoslavije Mirjana Miodrag Božin.
To je jedan od razloga zašto je svečano potpisan Memorandum o saradnji regiona i objedinjavanju svedočanstava.
"Želimo da na teritoriji Republike Srpske i Republike Srbije oformimo više filmskih centara u kojima će se snimiti izjave, svedočanstva ljudi koji svojom sudbinom svedoče o stradanju Srba. Sve te izjave biće digitalizovane, stavljene u zajedničku arhivu, Digitalni arhiv srpskog stradanja i biće dostupne ne samo srpskom narodu već čitavom čovečanstvu", objašnjava direktor Fondacije "Vizuelni arhiv srpskog stradanja" Denis Bojić.
Govornici među kojima su bili i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, kao i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, rekli su da Priština direktno opstruiše potragu, a da je logika "ako nema tela, nema ni zločina".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.