Majke koje brinu o bolesnoj deci često nisu u mogućnosti da idu na posao zbog celodnevne brige o detetu
Kada hranitelj uzme dete, od države dobija platu, radni staž i troškove za dete. To isto traže i roditelji dece sa smetnjama u razvoju. Majke koje brinu o bolesnoj deci često nisu u mogućnosti da idu na posao zbog celodnevne brige o detetu, često su iscpljene i psihološki i fizički, a sav svoj novac i vreme troše na fizikalne ili logopedske terapije i lekove.
Zakon roditelj-negovatelj ušao je u skupštinsku proceduru 2022. i još čeka na obećano usvajanje.
Kako bi ovaj zakon još pomogao porodicama sa teškom svakodnevicom, rekla nam je Snežana Janićijević u okviru emisije "Popodne" na UNA televiziji, majka tridesetogodišnjeg Ognjena koji je rođen sa autizmom.
"Taj Zakon bi nama omogućio platu i radni staž, a podzakonska akta zadovoljenje raznih potreba, na primer porodični pratilac ili neka druga nega.
Mi vodimo jako teške i komplikovane živote. Uvek je jedan roditelj taj koji živi život tog deteta. Sve zavisi od toga koliko vam je dete funkcionalno. Ako dete ne može da jede, vi ga hranite. Ako fiziološku potrebu završi, vi učestvujete apsolutno u tome, da ga obučete", ističe Janićijević i dodaje:
"Potpuno ste iscrpljeni. Sve ono što mi treba da platimo, i ličnog pratioca i logopedske usluge, odlazi jako puno novca na to. Samohrani roditelji su u jako teškoj situaciji. Tuđa nega i pomoć je jedini izvor prihoda, i sa tim iznosom ne mogu da se zadovolje posebne potrebe dece" naglašava važnost usvajanja ovog Zakona, Snežana Janićijević.
Ona naglašava i činjenicu da takva deca posle punoletstva ne idu na fakultete i ne traže posao, već ostaju u rukama roditelja.
"Ova deca posle 18 godine ne idu na fakultete i ne traže posao kao druga zdrava deca. Oni ostaju u krilu porodicu. Mi se snalazimo, ali nije poenta u tome. O nama treba da brine država. Ovim Zakonom mogli bismo da dobijemo i porodičnog asistenta. Kao što gerontodomaćica i opslužuje nepokretnog penzionera, tako je potrebno da neko dođe i pomogne nama, ali pre svega i samohranim roditeljima koji imaju bolesno dete. Nadamo se da će Zakon da se usvoji da i mi možemo da živimo" kaže Janićijević.
Podsetimo, status roditelja negovatelja, prema predlogu zakona kojim se on definiše, priznaje se roditelju koji živi sa detetom koje je u zadovoljavanju osnovnih potreba potpuno zavisno od pomoći i nege drugog lica ili detetom kojem je zbog održavanja života neophodno pružanje specifične nege izvođenjem medicinskih, odnosno tehničkih zahvata za koje je roditelj osposobljen, a zbog kojih je dete od njega u potpunosti zavisno.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.