Žalbe na rad izvršitelja: Zašto za izvršenje saznamo tek kada nam je blokiran račun u banci?

U razgovoru sa tri različite strane, potražili smo odgovor na pitanje: Kako tačno teče procedura dostavljanja rešenja o izvršenju?

Autor: Kristina Koturanović
15.06.2023. 20:47
  • Podeli:

Izvršitelji kao nosioci javnih ovlašćenja jesu dužni da primenjuju zakon. Međutim, građani Srbije masovno upućuju žalbe na njihov račun – žale se da im izvršitelji ne dostavljaju rešenja o tužbi, opomeni ili izvršenju zbog čega gube pravo da ospore dug za čije postojanje su saznali tek kad je počelo da im se odbija od plate.

Kako tačno teče procedura dostavljanja rešenja o izvršenju? Zašto se dešava da za izvršni postupak saznamo tek kada nam izvršitelj blokira račun u banci?

Slučaj Vojislava Vuksanovića još jedan je pravni komplikovani slučaj u kome su pojedini sudski procesi još u toku – od 2014. godine. Ceo postupak se vodio za kuću koja se urušila 2000. godine, ali tu je sada novi objekat.

"Ta presuda, sve i da se nije menjala u okviru objekta, i da nije izgrađen novi objekat – presuda je problematična zato što se odnosi na neki opšti objekat. Kuća na nekoj adresi gde u presudi nije upisano jasno šta je u pitanju, pošto se zvanično na toj parceli nalazi nekoliko zgrada. Onda je ceo problem u izvršenju bio oko toga što ne može da se utvrdi šta je uopšte predmet izvršenja", objašnjava za UNU Vuksanović, stanar objekta koji pokušavaju da izvrše.

Izvršitelj Filip Stanković kaže da nije nemoguća situacija da se u izvršnom postupku javi da određena lica smatraju da određeni predmeti ne mogu predstvaljaju problem izvršenja.

"Zakon je tu predvideo pravni lek prigovora trećeg lica. Treća lica mogu da traže prvo od javnog izvršitelja – a posle, ako nisu zadovoljni odgovorom, i u sudskom postupku, da se određeni predmeti izuzmu iz izvršenja zato što oni imaju određena prava."

Upravo zbog slučajeva poput ovog u kome se nalazi Vojislav - Združena akcija "Krov nad glavom" se od prošle godine zalaže za to da se privatni javni izvršitelji ukinu i da se izvršni postupak vrati u sud.

"To je tipičan primer izvršiteljske bahatosti i prevare. Tu je sudski postupak još u toku, a izvršiteljka pokušava da se na sve načine, za račun poverioca, dočepa nekretnine koja nije predmet izvršenja", objašnjava Milena Repajić iz Združene akcije "Krov nad glavom".

Kada govorimo o dostavljanju rešenja o izvršenju, postoje dva načina dostavljanja: 

  • Ako je izvršni postupak pokrenut na osnovu presude – presuda je kao primer izvršne isprave. Onda se dostavljanje vrši na adresu, gde dužnik ima prebivalište ili sedište, ukoliko je reč o pravnom licu.
  • Ukoliko dužnik na tom mestu ne bude zatečen – onda mu se ostavlja obaveštenje sa sadržinom koja je zakonom propisana, gde se između ostalog predočava šta mu se dostavlja i da će rešenje o izvrešnju biti istaknuto na elektronskoj oglasnoj tabli.

"Ukoliko je rešenje o izvrešnju doneto na osnovu verodostojne isprave, onda je procedura sa oglasnom tablom", objašnjava Stanković.

I upravo taj momenat je najbitniji, jer tada izvršni dužnik može da ospori sadržinu rešenja o izvršenju. Rok za žalbu je osam dana. Ali, dešava se da za izvršni postupak saznamo tek kada nam račun u banci bude blokiran. Zašto?

"Objašnjenje je da je dužnik imao mogućnost 15 dana da plati dugovanja. Ukoliko su rokovi probijeni, onda se pokreće postupak pravosnažnosti", objašnjava izvršitelj.

Događa se i da ljudi ignorišu izvršni postupak i obaveštenja koja su im dostavljena. Smatraju da su, ako ne prime poštu, svoj problem rešili, a zanemaruju ili ne znaju da je isticanje na elektronskoj oglasnoj tabli isto što i lična dostava.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()