Ovogodišnji nacrt izveštaja ima 98 strana
Evropska komisija je u nacrtu izveštaja o Srbiji za 2024. godinu, u koji je Tanjug imao uvid, navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje i istakla da će ukupni tempo pregovora nastaviti da zavisi od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
"Preporuke Komisije iz prethodnih godina da je Srbija ispunila početna merila za Klaster 3 (konkuretnost i inkluzivni rast) i da je ovaj klaster tehnički spreman za otvaranje, ostaju važeće", navodi se u nacrtu izveštaja, u kojem se analizira napredak prema članstvu u EU koji je postignut u Klasteru 1, koji se odnosi na dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju, normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i sposobnost preuzimanja obaveza iz članstva u EU.
Ovogodišnji nacrt izveštaja ima 98 strana, a u delu koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine navodi se da se od obe strane očekuje da sprovode svoje obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, što, kako se napominje, uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština.
Komisija navodi da se od Prištine očekuje da započne proces koji vodi ka uspostavljanju ZSO na osnovu evropskog predloga koji je predstavljen stranama 21. oktobra 2023, a da se od Beograda očekuje da "paralelno počne da ispunjava obaveze iz sporazuma pokretanjem priznavanja kosovskih dokumenata, simbola i institucija".
Navodi se i da dve strane imaju obavezu da u potpunosti primene sve prethodne sporazume iz dijaloga, da normalizacija odnosa ostaje suštinski uslov na evropskom putu obe strane i upozorava da obe rizikuju da izgube važne prilike u nedostatku napretka.
U uvodnom delu se primećuje da se od početka rata u Ukrajini Srbija uskladila sa nekim stavovima EU na međunarodnim forumima, uključujući i u Generalnoj skupštini UN i da je nastavila da sarađuje sa EU po pitanju zaobilaženja sankcija i pružanja finansijske i humanitarne podrške Ukrajini.
Kako se navodi, Srbija se i dalje nije uskladila sa bilo kakvim restriktivnim merama protiv Rusije niti sa većinom izjava visokog predstavnika EU o tom pitanju, održala je odnose na visokom nivou sa Rusijom i intenzivirala odnose sa Kinom, što prema oceni EK, postavlja pitanja o strateškom pravcu Srbije.
"U okviru pregovaračkog okvira EU-Srbija, od Srbije se očekuje da postepeno usklađuje svoju politiku prema trećim zemljama sa politikama i stavovima koje je usvojila EU, uključujući restriktivnim merama", dodaje se u dokumentu.
Evropska komisija usvojiće sutra Paket proširenja za 2024. godinu, koji se sastoji od saopštenja Komisije i izveštaja za deset kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, među kojima je i Srbija.
"Koledž (Komesara) sutra će usvojiti svoj Paket proširenja za 2024, koji će se sastojati od uobičajenog saopštenja i izveštaja za 10 zemalja", rekao je danas u Briselu portparol Evropske komisije Stefan de Kersmaker.
On je naglasio da će Paket proširenja predstaviti visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj i evropski komesar za proširenje i susedstvo Oliver Varhelji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.