Konačni izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u pregovaračkim okvirima za pristup EU očekuje se na jesen
U javnost je procurio non-pejper Evropske komisije u kome se ocenjuje gde je Srbija i šta je sve potrebno da bi napredovala u pristupnim pregovorima za članstvo u EU.
Glavno pitanje sada je šta je sve zabeleženo i koliko se ovaj dokument razlikuje od konačnog izveštaja Komisije, koji se očekuje na jesen?
Non-pejperi kao vrste izveštaja postoje godinama i pripremaju se za poglavlja 23 "Pravosuđe i osnovna prava" i poglavlje 24 "Pravda, sloboda“ i bezbednost", s obzirom na njihovu posebnu važnost u pregovaračkom okviru.
"Sadržaj ta dva poglavlja zapravo je ključan, on jeste temeljan i u odnosu na reforme koje se sprovedu u ta dva poglavlja znači i napredak u svim drugim poglavljima, jer ako mi nemamo mehanizme za vladavinu prava, borbu protiv korupcije, izbornih uslova, medijske slobode onda ne može da bude napretka u svim ovim drugim tehničkim poglavljima", kazala je koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković.
Ovakvi izveštaji predstavljaju putokaz i odraz kako će izgledati godišnji izveštaj o napretku ka članstvu, koji obično izlazi krajem godine. U non-pejperu piše da je Srbija radila na rešavanju pitanja iz Izveštaja iz 2023. godine, uz ocenu da u brojnim oblastima, postoje kašnjenja u vezi sa donošnjem akcionih planova poglavlja.
"Usvojeni su različiti propisi u različitim oblastima koje se tiču ova dva poglavlja međutim, ono što se u ovom non-pejperu ističe i ono što jeste glavni zaključak svakog izveštaja do sada jeste da je potrebna dodatno angažovanje u osiguravanju funcionisanje tih mehanizama u praksi. Dakle, kad govorimo o donošenju nekih podzakonskih akata, kako funkionišu samo institucije, kako primenjuju te propise, tu zapravo mi imamo najveći problem", dodala je Selaković.
Kako je ocenjeno u izveštaju, potreban je dalji rad na reformama i otklanjanju nedostataka, posebno u ključnim oblastima pravosuđa, sprečavanju i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobodi medija, slobodi okupljanja i drugim osnovnim pravima, kao i postupanju prema ratnim zločinima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.