Ministri EU podržali proširenje na Zapadni Balkan

Proširenje je prioritet mađarskog predsedavanja

24.09.2024. 12:49
  • Podeli:
europska-evropska-komisija-reuters-1666874582242.webp Foto: Reuters

Ministri za evropske poslove zemalja članica EU danas su, tokom sednice Saveta EU za opšte poslove posvećene prioritetima mađarskog predsedavanja, podržali proces proširenja EU zasnovan na zaslugama, uključujući na Zapadni Balkan.

Ministar za evropske poslove Mađarske Janoš Boka je tokom sednice, na kojoj je predstavio prioritete mađarskog predsedavanja, među kojima je i dosledna politika proširenja zasnovana na zaslugama, rekao da je proširenje jedna od najuspešnijih politika EU. 

"Moramo da zadržimo ovaj uspeh kako bismo osigurali da (proširenje) bude zasnovno na zaslugama, uravnoteženo i kredibilno. Gledali smo ka zemljama Zapadnog Balkana i perspektivama članstva u EU u tom pogledu. Bez toga, evropska zajednica ne može biti potpuna", rekao je Boka. 

Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders rekao je da će za nekoliko nedelja Evropska komisija predstaviti paket o proširenju, koji će uključivati detaljnu procenu o stanju napretka u zemljama kandidatima i obezbediti jasne smernice u pogledu reformi. On je dodao da je proces proširenja zasnovan na zaslugama i da će tako i ostati i ocenio da je EU interno pripremljena za proširenje. 

"Ambciozna reformska agenda je potrebna da se osigura pravilno funkcionisanje veće EU", poručio je Rejnders. 

Nakon njega obratili su se predstavnici zemalja članica EU, a predstavnica Češke rekla je da njena zemlja ceni što je proširenje jedno od prioriteta mađarskog predsedavanja i izrazila nadu da će se zadržati zamah koji postoji kada je reč o politici proširenja, ali da ono neće biti ograničeno samo na Zapadni Balkan, već da će se odnositi i na zemlje kandidate na istoku. 

Proširenje kao prioritet podržava i Slovačka, rekao je predstavnnik te zemlje i dodao da se nada da će Zapadni Balkan napredovati u tom procesu, "dobro i lako" . 

"Proširenje EU mora da se odvija na uravnotežen način. Ista  pravila moraju da se primenjuju na sve zemlje kandidate na Zapadnom Balkanu, kao i dalje na istoku", rekao je on. 

Predstavnik Francuske je, takođe, podržao proces proširenja, ali ne, kako je rekao, samo na Zapadni Balkan, već i na druge partnere EU, kao što su Moldavija i Ukrajina, dok je predstavnik Finske ocenio da su  proširenje i vladavina prava ključna pitanja na agendi te zemlje. 

"Budućnost Ukrajine, Moldavije, Gruzije i Zapadnog Balkana leži u EU", rekao je predstavnik Finske, ali je ocenio da Ukrajina u velikoj meri nedostaje u prioritetima mađarskog predsedavanja EU. 

Za predstavnicu Portugalije proces proširenja je  geopolitički i ekonomski interes i on bi, napominje ona, trebalo da bude zasnovan na zaslugama. 

"Veoma smo srećni što smo već započeli pregovore sa nekim zemljama i nadamo se da će proces ostati zasnovan na zaslugama", rekla je ona, uz napomenu da proširenje zahteva i unutrašnje reforme.

Prioritete mađarskog predsedavanja Savetu EU, a posebno fokus na proširenju kompetitivnosti, koheziji i odbrani podržava i Poljska. 

"U pogledu proširenja, nadamo se podjednako snažnoj obavezi za podsticanje integracije Ukrajine i Moldavije, kao i zemalja Zapadnog Balkana”, rekao je predstavnik Poljske. 

Predstavnica Hrvatske naglasila je da njena zemlja posebnu pažnju pridaje procesu proširenja, sa naglaskom na Zapadni Balkan, ali i Ukrajinu i Moldaviju, kao i da Hrvatska podržava ambiciozan pristup mađarskog predsedavanja u pogledu održavanja prve međuvladine konferencije sa BiH. 

Predstavnik Španije rekao je da njegova zemlja ceni prioritete mađarskog predsedavanja, od kojih je prvi konkuretnost, a kada je reč o proširenju, naveo je da ono predstavlja geostrateško investiranje u budući prosperitet EU. 

Predstavnik Slovenije izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je proširenje jedan od prioriteta mađarskog predsedavanja Savetu EU i što će fokus biti na Zapadnom Balkanu, kao i zbog toga što Mađarska planira da organizuje samit EU i Zapadni Balkan. 

Sve zemlje kandidate u procesu proširenja, kako na Zapadnom Balkanu, tako i u istočnoj Evropi, podržava Italija, rekao je njen predstavnik.

"Sve ove zemlje sprovode složene reforme, a mi moramo u potpunosti da iskoristimo instrumente Evropske unije da podržimo i unapredimo taj proces. Moramo da budemo spremni da prepoznamo njihovu posvećenost kada značajno napreduju", poručio je on.

Za predstavnicu Kipra važno je da proširenje bude proces zasnovan na zaslugama i da fokus bude na vladavini prava. 

Iako su ministri tokom današnjeg sastanka pozdravili program i prioritete mađarskog predsedavanja EU, mnogi od njih su izrazii nezadovoljstvo što podrška Ukrajina nije jedan od prioriteta, a pojedini su u tom kontekstu govorili i o sukobu na Bliskom istoku. 

Pored dosledne politike proširenja zasnovane na zaslugama, ostali prioriteti mađarskog predsedavanja, o kojima je danas takođe razgovarano, odnose se na novi evropski sporazum o konkurentnosti, jačanje evropske odbrambene politike, sprečavanje ilegalnih migracija, oblikovanje budućnosti kohezione politike EU, poljoprivrednu politiku EU orijentisanu na poljoprivrednike i rešavanje demografskih izazova.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()